Choroba refleksowa przełyku i przepuklina rozworu przełykowego - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Choroba refleksowa przełyku i przepuklina rozworu przełykowego

Dodano: 15.10.2021 12:50

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy część żołądka przesuwa się ku górze i przez przeponę przedostaje się do klatki piersiowej. Żywność, którą spożywamy zaczyna swoją podróż w jamie ustnej, a następnie przesuwa się w dół przełyku – długiej tuby prowadzącej do żołądka. Jako że pokarm powinien przemieszczać się tylko w jednym kierunku, podstawa przełyku wyposażona jest w pierścień składający się z mięśni, pełniących funkcję strażnika. Gdy pokarm trafia w to miejsce mięśnie rozluźniają się a produkty dostają się do żołądka, gdzie kwasy zaczynają je trawić. Po zakończeniu jedzenia i opróżnieniu przełyku wspomniany zwieracz zaciska się i ponownie zamyka drogę aby zapobiec cofaniu się pokarmu oraz kwasów żołądkowych.
Przepuklina rozworu przełykowego może jednak zaburzyć ten precyzyjny mechanizm. Gdy część żołądka przesuwa się, możliwość zaciskania się pierścienia mięśniowego może zostać ograniczona.
W przypadku fefluksu żołądkowo-przełykowego wywołanego tym stanem dochodzi do wyrzucenia żywności i kwasu do przełyku, czyli sytuacji leżącej u podstawy zgagi, bólu w klatce piersiowej i odbijania. W ciężkich przypadkach kwasy żołądkowe trafiają do gardła i jamy ustnej, a objawem silnego refluksu mogą być bóle przypominające symptomy dusznicy, które czasem mylone są nawet z objawami zawału serca. Stałe, długotrwałe podrażnienie przełyku może wywołać również stan zapalny, bliznowacenie, wrzody, krwotoki a nawet raka.
Podobnie jak w przypadku większości kłopotów trawiennych, niewłaściwa dieta odgrywa tu kluczową rolę zarówno w przypadku przepukliny rozworu przełykowego jak i refluksowej choroby przełyku. Przejadanie się, jedzenie na leżąco, spożywanie potraw ciężkostrawnych, kładzenie się zaraz po posiłku, jedzenie tuż przed snem, otyłość, zwiększa ryzyko cofania się treści pokarmowej, stres i alergie pokarmowe mogą zaostrzyć ich objawy. Każde obciążenia mięśni brzucha wywołane urazem, operacją czy ciążą może wywołać przepuklinę rozworu przełykowego, podobnie jak ogólne osłabienie siły mięśniowej spowodowane starzeniem organizmu. U części osób skłonności do refluksu i przepukliny mogą być dziedziczne.
Zalecane produkty
Spożywaj proste, nieprzetworzone produkty. Wybieraj produkty z pełnego ziarna, surowe warzywa, orzechy, nasiona. W ciągu dnia zaplanuj kilka mniejszych posiłków, aby unikać przejedzenia. Wypijaj dużo dobrej jakości wody. Sok z kapusty niezwykle skutecznie łagodzi bóle przewodu pokarmowego. Codziennie wypijaj jedną szklankę. Warto wspomnieć także o soku z ziemniaków. Dzięki wysokiej zawartości potasu, siarki, fosforu i sodu sok z ziemniaków jest niezwykle cennym i łatwo przyswajalnym lekiem naturalnym, stosowanym głównie w dolegliwościach układu pokarmowego przebiegających z towarzyszeniem nadkwasoty. W takich przypadkach 0,5 szklanki świeżo wyciśniętego soku z ziemniaków przynosi niemal natychmiastową ulgę. W połączeniu z sokiem z marchwi (1:1) sok z ziemniaków wspaniale oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim odpadów przemiany materii, reguluje czynności jelit a zwłaszcza jelita grubego. Takie kuracje można przeprowadzać kilka razy w roku w ciągu 14 dni każda. Podczas kuracji sokiem z ziemniaków należy zrezygnować z jedzenia mięsa i ryb. Wspomagać się można także ziołami i roślinami np.: zielem tysiącznika i siemieniem lnianym.
Produkty których należy unikać
Nie przejadaj się, nie jedz w pośpiechu, poświęcaj na posiłek odpowiednio dużo czasu, odchodź od stołu zanim poczujesz się syty. Nie jedz na 2-3 godziny przed snem. Unikaj spożywania potraw ciężkostrawnych, smażona i tłusta żywność, czerwone mięso i gęste, zawiesiste sosy wyjątkowo silnie obciążają układ trawienny. Trzeba też zrezygnować lub zdecydowanie ograniczyć spożywanie owoców cytrusowych, pomidorów, cebuli. Unikaj kofeiny, alkoholu, czekolady, dań pikantnych oraz potraw z dodatkiem mięty, które podrażniają żołądek i mogą nasilać objawy.
Zalecenia
Zażywaj 10-20 kropli wyciągu z korzenia goryczki na 5-15 minut przed posiłkiem. Herbata rumiankowa wpływa łagodząco na przewód pokarmowy (wypijaj szklankę 1-2 razy dziennie). Codziennie zażywaj 300 miligramów preparatu z korzenia prawoślazu.
Inne zalecenia
Jeśli jesteś otyły postaraj się schudnąć to w znacznym stopniu złagodzi odczuwane objawy. Palenie zaostrza objawy zgagi, osoby które nie palą powinny unikać dymu tytoniowego. Nie noś ubrań ściśle przylegających do brzucha. Obcisła odzież może przyczyniać się do dalszego przemieszczania żołądka. Zaplanuj czynności tak aby przez jakiś czas po jedzeniu nie musieć się schylać, kłaść się czy wykonywać czynności obciążających fizycznie.

Na koniec trzeba jeszcze pamiętać, że przepuklina rozworu przełykowego może być efektem alergii pokarmowej. Dieta eliminacyjna z pewnością pomoże w określeniu potencjalnych alergenów pokarmowych. Jeśli któryś produkt wywołuje u ciebie objawy choroby, całkowicie pozbądź się go ze swojej diety. Eliminacja drażniącej żywności może całkowicie uwolnić cię od nieprzyjemnych symptomów.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii „Atyde"
www.naturoterapia.atyde.pl