DBAMY O ZDROWIE - SERCE - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

DBAMY O ZDROWIE - SERCE

Dodano: 15.10.2021 11:59

Serce dorosłego człowieka ma wielkość zaciśniętej pięści i znajduje się w jamie klatki piersiowej. Leży na środku ścięgnistym przepony i jest otoczone z obu stron przez płuca. Z koniuszkiem skierowanym w lewą stronę wypełnia środkową część klatki piersiowej. Jego kształt i położenie zmieniają się i zależą od fazy pracy serca i od oddychania. Serce położone jest wewnątrz ochronnego worka zwanego osierdziem, zbudowanego z trzech warstw. W sercu znajdują się cztery jamy: dwa cienkościenne przedsionki, do których spływa krew żylna i dwie większe grubościenne komory, które przepompowują krew do układu tętniczego. Serce jest silną pompą mięśniową, przez którą krew przepływa tylko w jednym kierunku. Przepływowi wstecznemu przeciwdziałają cztery zastawki serca, które mają olbrzymie znaczenie w utrzymywaniu przepływu krwi. Krew dopływa do serca przez dwie duże żyły - żyłę główną górną i żyłę główną dolną, a wypływa z serca przez aortę. Żyły główne i aorta są określane mianem dużych naczyń.
Mięsień serca i pokrywające go tkanki muszą mieć własne zaopatrzenie w krew, którą dostarczają tętnice wieńcowe. Istnieją dwie tętnice wieńcowe prawa i lewa. Obie wychodzą z aorty wstępnej tuż powyżej zastawki aortalnej oplatając serce dookoła.
W spoczynku serce kurczy się od 70 - 80 razy na minutę. Cykl pracy serca jest ciągiem zmian w wyniku których odbywa się rozprowadzanie krwi po organizmie.

Obecne czasy pozwalają na postawienie dokładnego rozpoznania i określenie zakresu zmian chorobowych w przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych. Jednakże w tego rodzaju chorobach bardzo często dochodzi do nieodwracalnych zmian, które mogą powodować szereg groźnych powikłań. W ogólnej niewydolności krążenia upośledzone zostaje zaopatrzenie w krew utlenioną wszystkich narządów. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia we wczesnych fazach choroby. Oto najczęstsze schorzenia związane z sercem i krwiobiegiem.

Nadciśnienie
Nieleczone wysokie ciśnienie krwi prowadzi do wielu problemów zdrowotnych m.in.: do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Niebezpieczeństwo potęguje fakt, że często pozostajemy nieświadomi że mamy je zbyt wysokie. Szczególnie narażone na nadciśnienie są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety po klimakterium, osoby pracujące w stresujących warunkach, otyłe, z chorobami nerek, z cukrzycą oraz nałogowi palacze.
Mikstura na nadciśnienie
50ml soku z buraków, 50ml soku z marchwi, 50ml soku z chrzanu, 50ml miodu oraz sok z 1 cytryny. Sok z chrzanu uzyskuje się przez zalanie 200g miazgi chrzanowej 0,5l chłodnej przegotowanej wody i odstawienie na 36 godzin, następnie przecedzenie. Wszystkie składniki wymieszać. Mieszankę przyjmować 3 razy dziennie po 2 łyżki stołowe.
Nalewka regulująca ciśnienie
20g wyciągu z głogu, 10g wyciągu z owoców jemioły, 10g wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego, 10g wyciągu z grzybienia białego. Połączyć wszystkie składniki i wstrząsnąć. Stosować 3-4 razy dziennie po 30-40 kropli. Nalewka znosi dodatkowo uczucie lęku i niepokoju.

Niedociśnienie
Może trwać kilka dni i minąć bez śladu lecz może czasami dojść do jego utrwalenia, a wówczas stanowi wyraźną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Przy Niedociśnienie poleca się lekkostrawną dietę, głownie roślinne pokarmy z przewagą tłuszczów roślinnych. Z mięs tylko drób głównie pieczony, a kawa i mocna herbata tylko w pierwszej połowie dnia. Zaleca się także stosowanie codziennych letnich do zimnych obmywań ciała oraz codziennych kąpieli stóp.
Mieszanka ziołowa
20g tasznika, 20g ziela tymianku, 20g liści mięty pieprzowej, 20g ziela majeranku, 20g ziela żarnowca miotlastego. Wszystkie składniki wymieszać. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, odstawić na 15 minut pod przykryciem. Pić 4 razy dziennie po łyżce

Miażdżyca naczyń
To przewlekła choroba prowadząca do zmian zwyrodnieniowych, których następstwem jest stwardnienie i zwężenie światła tętnic. Odkładanie się złogów na ścianach tętnic daje początek zmianom prowadzącym do wytworzenia się blaszek miażdżycowych. Do czynników sprzyjających jej powstawaniu zalicza się złą dietę, niedobór witaminy C, otyłość, brak ruchu, nadciśnienie, długotrwały stres palenie.
Mieszanka pomocna przy zaawansowanej miażdżycy
15g owoców dzikiej róży, 15g korzenia arcydzięgla, 10g zielonej szaroty błotnej, 10g liści brzozy, 10g liści mięty pieprzowej, 10g nasion marchwi ogrodowej, 10g rozdrobnionego cynamonu, 10g korzenia łopianu. Wszystkie składniki zmieszać, 2 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku, ogrzewać na małym ogniu pod przykryciem przez 15 min. Następnie przecedzić, uzupełnić wrzącą wodą do objętości szklanki. Pić 3 razy dziennie po pół filiżanki.

Nerwica serca
Jest jedną z postaci zaburzeń funkcjonowania serca. Może ją wywołać silne napięcie emocjonalne, stres, konflikty, rozczarowanie życiem, długotrwałe rozłąki, uczucie opuszczenia, samotność, także przeżycia związane ze śmiercią bliskiej osoby. Może ją wywołać także zbyt duże obciążenie fizyczne, a palenie papierosów i nadmierne picie mocnej kawy pogłębia tę dolegliwość.
Mikstura na nerwicę serca
10ml nalewki konwaliowej, 10ml nalewki kozłkowej, 5ml nalewki miętowej. Składniki wlać do butelki z ciemnego szkła, dokładnie wymieszać. Stosuje się ją w razie potrzeby w nerwicy serca, przy spowolnionych uderzeniach serca po 10 kropli na cukier.
Mieszanka dla nadpobudliwych i wrażliwych
20g korzenia kozłka lekarskiego, 20g ziela ruty ogrodowej, 20g ziela srebrnika, 20g ziela tysiącznika, 20g liści melisy lekarskiej, 20g korzenia biedrzeńca mniejszego. Wszystkie składniki wymieszać dokładnie. Łyżkę mieszanki zalać 2 szklankami zimnej wody, gotować pod przykryciem na małym ogniu 30 minut, następnie odstawić na 15 minut i przecedzić. Całość pozostałego odwaru wypić w 3 porcjach w ciągu dnia.

Pijawki
Można wypróbować hirudoterapię, czyli leczenie pijawkami na m.in.: żylaki, nadciśnienie, miażdżycę, na trudno gojące się rany, hemoroidy. Do zabiegu kwalifikuje lekarz, a zabieg powinien być przeprowadzany pod okiem doświadczonej osoby.. Pijawki wraz ze śliną wstrzykują liczne substancje, które likwidują zastój żylny w kończynach dolnych, narządach miednicy małej, w systemie żyły wrotnej wątroby, normalizują ukrwienie jelit. Ślina pijawek zawiera hirudynę – substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi oraz histaminę, powodującą rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Mówi się nawet, że pijawka to doskonałe laboratorium farmakologiczne. Substancje lecznicze pochodzące ze śliny pijawek pomagają w leczeniu rozmaitych schorzeń.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii ATYDE
www.naturoterapia.atyde.pl