Dbamy o zdrowie – głowa - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Dbamy o zdrowie – głowa

Dodano: 20.03.2020 14:04

Bóle głowy to jedne z najczęstszych dolegliwości, bywają mniej lub bardziej dokuczliwe. Nie wszystkie bóle głowy są do siebie podobne, niekiedy czujemy jedynie tępe ćmienie w skroniach innym razem ból jest bardzo silny, niemalże rozsadzający czaszkę. Przyczyny bólu również mogą być różne, a często są skutkiem ogólniejszego niedomagania organizmu (chorób oczu, chorób żołądka i jelit, zaburzeń nerwowych, zapalenia zatok, reumatyzmu, anemii, zaburzeń menstruacyjnych i innych w tym guza). Powodem większości ich są także napięcia pojawiające się w mięśniach, barków i szyi – wtedy możemy odczuwać ucisk lub pulsowanie w dowolnym punkcie głowy lub szyi. Zupełnie inne objawy towarzyszą bólom migrenowym, są one rzadsze ale zdecydowanie bardziej dokuczliwe. Migreny są bardzo bolesne i często występują z nimi zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, jak i nudności i wymioty. Innym rodzajem bólu jest tak zwany ból klasterowy – to seria jednostronnych bólów głowy następujących w krótkich odstępach czasu, których napady mogą pojawiać się raz na parę tygodni lub miesięcy. Inne bóle głowy mogą być spowodowane urazami głowy, zapaleniem zatok, infekcjami i chorobami stawu skroniowo – żuchwowego, kacem, depresją, nadużywaniem środków przeciwbólowych, zniekształceniem naczyń krwionośnych w mózgu, krwotokami śródczaszkowymi oraz nadciśnieniem tętniczym.

Ból głowy może powodować wiele czynników, do najczęstszych z nich należą stres i niepokój również alergie, zaburzenia równowagi hormonalnej, kłopoty z trawieniem i detoksykacją, niski poziom cukru, zmęczenie, leki nadużywanie alkoholu i kofeiny. Często również dodatki do żywności mogą powodować bóle głowy, jednym z takich dodatków jest glutaminian sodu. Jest on bardzo często dodawany do produktów ale wielu producentów próbuje ukryć fakt, że znajduje się on w składzie ich produktów. Oto kilka popularnych dodatków do żywności, które stanowią jego ukryte źródło: kazeinian wapnia, kazeinian sodu, drożdże autolizowane, białko hydrolizowane.

By uniknąć bólów głowy
Aby uniknąć bólów głowy sprawdzaj czy twoje pożywienie nie zawiera sztucznych dodatków, przygotowuj posiłki ze zdrowych produktów. Dla utrzymania stałego poziomu cukru we krwi postaraj się jeść regularnie 5 mniejszych posiłków. Spożywaj błonnik, aby zmniejszyć ryzyko bólów głowy spowodowanych zaparciami i toksynami. 1-2 łyżki zmielonego siemienia lnianego rozpuszczonego w szklance wody to dobry pomysł na rozpoczęcie dnia. Raz na dwie godziny pij szklankę dobrej, czystej wody. Woda utrzymuje elastyczność mięśni głowy i szyi oraz wypłukuje z organizmu toksyny. Dostarczaj także wapnia i magnezu do organizmu. Dobre źródła wapnia to zielone warzywa liściaste i fasola, a magnezu – zielone warzywa liściaste, orzechy, fasola, banany i kiełki pszenicy. Natomiast mięso ryb takich jak łosoś czy makrela zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą zapobiegać migrenie.

Powodem zarówno napięciowych, jak i migrenowych bólów głowy mogą być produkty zawierające tyraminę albo fenyloalaninę. Tyramina znajduje się w serze, czekoladzie, cytrusach, kawie, wędlinach, śledziach, wędzonych rybach, winie, alkoholu, kiełbasie, śmietanie i occie. Źródłami fenyloalaniny są m.in. glutaminian sodu, aspartam i azotany. Jeśli miewasz częste bóle głowy sprawdź  wyeliminowanie tych produktów poprawi twój stan. W przypadku przewlekłych dolegliwości pomóc może program detoksykacyjny organizmu.

Na ból głowy i migreny
Napar z liści melisy – 1 czubatą łyżkę liści melisy zalać 1 litrem wrzącej wody, odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić i pić trzy razy dziennie po pół szklanki ciepłego naparu. Stosować w dolegliwościach nerwowych, w migrenach i nagłych bólach głowy, zawrotach głowy, nadmiernym biciu serca, w nerwicach żołądka.

Mieszanka ziołowa w migrenie – po 2 łyżki korzenia pierwiosnka, korzenia kozłka lekarskiego, kwiatu lawendy, liści mięty pieprzowej, liści rozmarynu dokładnie razem wymieszać. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku i odstawić na 30 minut pod przykryciem, następnie przecedzić. Zaleca się wypijać 1-2 filiżanki naparu wieczorem.

Zażywaj 200miligramów magnezu 2-3 razy dziennie. Jeśli wystąpi biegunka zmniejsz dawkę. Magnez łagodzi objawy migreny i zapobiega napięciowym bólom głowy. Oraz witaminę B2 (ryboflawina) stosuj 400 miligramów dziennie przynajmniej przez 3 miesiące – zapobiega migrenowym bólom głowy.

Masaż - poproś kogoś by natarł ci lodem kark i górną część pleców. Jeśli ból głowy spowodowany jest bólem zatok pochyl się nad umywalką i delikatnie pocieraj obszary ponad i pod oczami, możesz przedłużyć ruchy spod oczu w linii prostej wzdłuż policzków by umożliwić drenaż zatok.

Olejki z lawendy i mięty zmniejszają stres i łagodzą ból głowy. Rozcieńcz kilka kropli każdego z nich w np.: oleju z pestek winogron lub oliwy z oliwek i użyj do masażu skroni. Możesz także skropić olejkiem zimny okład. Jeśli ból głowy wywołał stan zapalny zatok, zastosuj inhalacje parowe z olejkiem eukaliptusowym lub z drzewa herbacianego.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii ATYDE
www.maturoterapia.atyde.pl