Oczyszczanie wątroby - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Oczyszczanie wątroby

Oczyszczanie wątroby

OCZYSZCZANIE WĄTROBY I WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO

Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego to jedna z najważniejszych i najpotrzebniejszych technik, które można zastosować w celu poprawy swojego zdrowia. Jest wiele sposobów na oczyszczenie tych organów, ale ja w pierwszej kolejności przedstawiam sposób z książki Andreasa Moritza: „ Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego”. Namawiam do zapoznania się z tą lekturą.

Potrzebne składniki:

  • Sok jabłkowy minimum 6 litrów
  • Sole Epsom ( cytrynian magnezu) inna nazwa gorzka sól – 4 łyżki
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, tłoczona na zimno – 1/2 szklanki
  • Czerwony grejpfrut – soku 3/4 szklanki
  • Słoik z pokrywką


Oczyszczanie wymaga 6 dni przygotowań oraz 16-20 godzin właściwego oczyszczania.

Przygotowanie:
Przez 6 dni wypijamy przynajmniej 1 litr soku jabłkowego, można wypić więcej. Kwas  jabłkowy zmiękcza kamienie żółciowe i sprawia, że gładko i swobodnie przejdą one przez przewody żółciowe. Sok jabłkowy jest silnie oczyszczający, u niektórych wrażliwych osób mogą pojawić się wzdęcia czy biegunka w pierwszych dniach oczyszczania. Większość treści biegunkowej to zwykle zastała żółć. Fermentowanie soku pomaga w rozszerzeniu przewodów żółciowych. W  przypadku dyskomfortu sok można rozcieńczyć wodą. Sok w ciągu dnia pijemy powoli, pomiędzy posiłkami  unikając picia go w czasie posiłku, tuż przed oraz w ciągu 2 godzin po posiłku, a także wieczorem. Oprócz soku wypijamy 6-8 szklanek wody..
Najlepiej używać soku wyciśniętego przez siebie, ale w ostateczności do oczyszczania można użyć DOBREJ JAKOŚCI PRAWDZIWEGO soku kupnego.
Podczas całego oczyszczania unikamy spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, nabiału i smażonych potraw. Prócz nich można jeść to co zwykle lecz bez przejadania się. Wszystkie potrawy i napoje powinny być ciepłe lub przynajmniej w temperaturze pokojowe.

Najlepiej oczyszczanie zacząć w poniedziałek aby główna jego część wypadła na sobotę i niedzielę kiedy mamy więcej czasu na odpoczynek. Najlepiej przeprowadzić je pomiędzy pełnią Księżyca a nowiem. Oczyszczaniu najlepiej sprzyja nów. Choć oczyszczanie wątroby przynosi efekty w każdej fazie Księżyca.

Podczas oczyszczania staramy się nie zażywać witamin i suplementów oraz zażywania wszelkich leków, które nie są absolutnie potrzebne aby nie przeciążać niepotrzebnie wątroby i nie zakłócać procesu oczyszczania.

Pamiętamy o oczyszczeniu okrężnicy (przez robienie lewatyw) przed głównym oczyszczaniem wątroby i po nim, a najlepiej robić lewatywy podczas każdego dnia przygotowań, pomoże to uniknąć wszelkich dolegliwości czy nudności.

Szóstego dnia picia soku jabłkowego od rana zaczynamy pić litr soku jabłkowego – można zjeść lekkie śniadanie. Unikamy cukrów i innych słodzików, przypraw, mleka, masła, olejów, jogurtu, sera, szynki, jaj, orzechów, ciastek. Dozwolone są owoce i soki owocowe. W porze obiadu można zjeść gotowane lub gotowane na parze warzywa z ryżem doprawione odrobiną soli kamiennej.

Uwaga: nie spożywamy produktów białkowych, masła, oleju – w przeciwnym razie zrobi nam się niedobrze w trakcie przeprowadzania właściwego oczyszczania.
Po godzinie 13.30 NIE WOLNO JUŻ NICZEGO JEŚĆ ANI PIĆ prócz wody, następnie należy stosować się do dalszych wskazówek:

Godzina 18.00
4 łyżki gorzkiej soli dodać do 0,8 litra filtrowanej wody. Ilość ta wystarcza na 4 porcje ok. 0,2 l. Teraz wypijamy pierwszą porcję (ok. 3/4 szklanki) można dodać dla smaku soku cytrynowego. Można wypić ją przez słomkę.
Jednym z głównych działań gorzkich soli jest rozszerzenie przewodów żółciowych  ułatwienie przemieszczania się kamieni, usuwają także produkty uboczne, które mogą utrudnić oczyszczanie organizmu z kamieni.

Godzina 20.00
Pijemy drugą porcję soli (ok. 3/4 szklanki)

Godzina  21.30
Jeśli do tej pory nie wypróżniliśmy się należy zastosować lewatywę wodną, która wywoła serię wypróżnień.

Godzina 21.45
Wycisnąć sok z grejpfruta i usunąć miąższ. Potrzebne jest 3/4 szklanki soku oraz 1/2 szklanki oliwy z oliwek. Sok i oliwę wlewamy do litrowego słoja zakręcamy i intensywnie potrząsamy aż roztwór stanie się wodnisty.

Godzina 22.00
Stajemy przy łóżku (nie siadamy) i wypijamy mieszankę soku i oliwy. Jeśli to możliwe, robimy to jednym haustem można przez słomkę. Następnie od razu należy się położyć!
To istotne w procesie usuwania kamieni żółciowych z organizmu. Należy wówczas wyłączyć światła, położyć się płasko na plecach i podeprzeć głowę jedną lub dwiema poduszkami. Głowa powinna leżeć wyżej od żołądka. Jeśli ta pozycja powoduje dyskomfort, należy położyć się  na prawej stronie, a kolana podciągnąć w stronę głowy. Leżymy tak, nie ruszając się, przez co najmniej 20 minut starając się nic nie mówić. Możemy poczuć przemieszczające się wzdłuż przewodów kamienie lecz nie dochodzi wówczas do żadnych skurczów ani dolegliwości, ponieważ magnez z gorzkich soli sprawia, że zastawki przewodu żółciowego szeroko się otwierają i rozkurczają, a dzięki żółci wydalanej wraz z kamieniami są dobrze nawilżone. Różni się taka sytuacja i to znacznie od ataku kamicy, gdy nie występuje magnez i żółć.
W miarę możliwości należy iść spać.
Możemy poczuć w nocy chęć pójścia do toalety – już wtedy możemy sprawdzić czy nie zostały wydalone pierwsze kamienie. Niekiedy może pojawić się również uczucie mdłości – wynika ono z silnego, nagłego wylewu kamieni żółciowych i toksyn z wątroby i pęcherzyka żółciowego. Mdłości mijają z czasem.

Godzina 6.00 – 6.30
Po przebudzeniu, ale nie wcześniej niż o 6 pijemy trzecią porcję gorzkich soli kolejne 3/4 szklanki. Jeśli odczuwamy silne pragnienie, przed zażyciem soli można wypić szklankę ciepłej wody. Poza tym odpoczywamy, czytamy, itp. najlepiej już funkcjonować w pozycji wyprostowanej. Można wykonywać lekkie ćwiczenia.

Godzina 8.00 – 8.30
Pijemy czwartą i ostatnią porcję soli.

Godzina 10.00 – 10.30
Można wypić świeżo wyciśnięty sok owocowy. Półtora godziny później można zjeść kawałek lub dwa świeżego owocu. Godzinę później można spożyć LEKKI posiłek
Do wieczora lub do ranka następnego dnia wszystko powinno wrócić do normy i powinniśmy poczuć pierwsze oznaki poprawy.
W ciągu kilku kolejnych dni powinniśmy jadać lekkostrawne posiłki.

UWAGA:
Ilekroć poczujemy pragnienie, należy pić wodę. Wyjątkiem jest moment tuż po wypiciu gorzkich soli oraz przez dwie pierwsze godziny po wypiciu mieszanki z oliwą. Należy także unikać picia wody od 21.30 do 2.00 – jeśli się obudzimy w tym czasie.

Po oczyszczaniu wątroby w godzinach rannych, niekiedy także popołudniowych dochodzi do serii wypróżnień. Mogą to być na początku resztki pokarmu i kamienie żółciowe, a potem już tylko kamieni oraz wody. Większość kamieni ma kolor groszkowy i unosi się na sedesowej wodzie. Mogą być one różnej wielkości i barwy. Wszystkie zielone i żółtawe kamienie, dzięki działaniu soku jabłkowego są miękkie. Warto ocenić z grubsza ile kamieni zostało usunięte. Trzeba wyeliminować je wszystkie. Dlatego oczyszczanie należy powtórzyć kilka razy, czasem 8-12, które stosujemy z miesięcznymi przerwami  nie wolno tego robić częściej!

Należy pamiętać, że kiedy rozpoczniemy oczyszczanie wątroby, to nie powinniśmy tego zaprzestawać do momentu, aż stwierdzimy, że podczas dwóch następujących po sobie oczyszczań nie wydaliliśmy już żadnego kamienia.
Pozostawienie nieczyszczonej do końca wątroby (przez co najmniej 3 miesiące) może spowodować pojawienie się większych dolegliwości, niż gdybyśmy w ogóle nie zabierali się do jej oczyszczania – więc przemyśl dokładnie decyzje i bądź konsekwentny.

Bardzo ważne jest także przeprowadzenie serii lewatyw po oczyszczaniu wątroby na 2 czy 3 dzień ponieważ część kamieni wydalonych przez wątrobę może pozostawać jeszcze w okrężnicy. Jeśli takie utrzymują się tam to mogą powodować podrażnienia, infekcje, bóle głowy, dolegliwości brzuszne czy nawet problemy z tarczycą.
Podkreślam wagę tej czynności:
Czyli w 2 – 3 dniu po głównym oczyszczaniu – oczyszczamy okrężnicę: w tym celu należy zmieszać płaską łyżkę gorzkiej soli na szklankę ciepłej wody wypijamy tę mieszankę rano  i robimy serię 2-3 następujących po sobie lewatyw wodnych.

Zalecenia:
Dla utrzymania efektu bezkamicznej wątroby zabieg należy powtarzać co 6-8 miesięcy. Za  każdym razem wzmacniamy w ten sposób wątrobę i usuwamy wszelkie toksyny i kolejne kamienie, które mogły się nagromadzić w międzyczasie.

Oczyszczanie samej wątroby daje wspaniałe rezultaty lecz należałoby także oczyścić nerki. Ponieważ oczyszczanie nerek zapewnia, ze toksyny wydostające się z wątroby podczas oczyszczania nie obciążą ich. Powinno się je oczyścić po 2 zabiegu oczyszczania wątroby a później jeszcze po całkowitym jej oczyszczeniu. Albo po każdym zabiegu oczyszczania wątroby pić przez 3 dni zioła na nerki.
Oczyszczanie nerek można łączyć z oczyszczaniem wątroby, jednak w dniu w którym przeprowadza się właściwe oczyszczanie wątroby NIE PIJEMY ziół na nerki.

Uwaga:
Nie zabieramy się do oczyszczenia, jeśli cierpimy na ostrą chorobę – nawet jeśli to przeziębienie. Jeśli jednak chorujemy przewlekle – oczyszczanie wątroby może być wręcz zbawienną rzeczą, którą możemy dla siebie zrobić.