Publikacje - Pamiętajmy o wartościowych kaszach - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Publikacje - Pamiętajmy o wartościowych kaszach

Dzisiaj  chciałabym namówić każdego do spożywania większej ilości kasz. Szczególnie zwrócę uwagę na kaszę jaglaną, ponieważ kasza ta ostatnimi czasy stała się bardzo „modna” za sprawą książek Marka Zaremby: ‘Jaglany detoks” i „ Jaglany detoks... kolejny krok”. Swoją drogą zachęcam do zapoznania się z tymi pozycjami. Ale zanim o kaszy jaglanej, to najpierw pokrótce  omówię inne kasze, które również mogą okazać się drogocenne dla naszego zdrowia.

Kasza gryczana
Jest uważana za jedną z najzdrowszych, powstaje z łuskanych i prażonych ziaren gryki. Zawiera duże ilości wysokowartościowych białek m.in.: lizynę i tryptofan, których organizm nasz nie potrafi samodzielnie wytworzyć. Pamiętać należy, że mogą znaleźć się osoby uczulone na te białka. Ponadto zawiera dużo kwasu foliowego, magnezu, cynku, potasu i fosforu. Nie zakwasza organizmu i nie zawiera glutenu zatem może być stosowana w diecie bezglutenowej. Poleca się ją przy zaburzeniach czynności jelit, dolegliwościach układu krążenia – zwłaszcza przy nadciśnieniu.

Kasza jęczmienna
W zależności od stopnia rozdrobnienia ziaren wyróżniamy pęczak, grubą kaszę, średnią i drobną oraz kaszę perłową. Kasza jęczmienna jest dobrym źródłem witaminy PP – niacyny, która rozszerza naczynka krwionośne, poprawia wygląd skóry, obniża poziom cholesterolu przy hiperholesterolemii. Jest także dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika, dzięki czemu może zapobiegać zaparciom, wzdęciom i bólom brzucha towarzyszącym zaburzeniom trawienia.
Należy pamiętać o kilkukrotnym  wypłukaniu tej kaszy przed gotowaniem, gotowaniu na sypko w odpowiedniej ilości wody tak aby jak najlepiej wykorzystać jej właściwości.

Kasza kukurydziana
Kasza ta posiada sporo witaminy E a białko zawarte w kukurydzy nie zawiera tryptofanu, który nieraz wywołuje odczyny alergiczne. Kukurydzianą kaszę poleca się w żywieniu niemowląt zamiast kasz pszennych. Warto włączyć ją do jadłospisu osób chorych na miażdżycę, hiperlipidemię oraz profilaktycznie przeciw chorobom niedokrwiennym serca.

Kasza kuskus
Jest łatwo strawna i sycąca, bogata w węglowodany i białko. Pamiętać jednak trzeba, że nie zawiera błonnika, ma też mniej minerałów i witamin. Szczególnie poleca się ją osobom starszym i kobietom w ciąży.

Kasza manna
Niestety nie zawiera zbyt dużo błonnika, witamin i minerałów lecz za to ma dużo jodu. Jest lekkostrawna i ma dużo skrobi. Jest polecana przy chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, schorzeniach wątroby i trzustki oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Warto podawać ją w chorobach przebiegających z gorączką oraz w schorzeniach nerek i dróg moczowych.

A teraz w końcu kasza jaglana
Wytwarzana jest z prosa, należy do kasz o niskim stopniu przetworzenia, co pozwala na zachowanie najlepszych cech tego ziarna. Zawiera dużo pełnowartościowego białka oraz witamin z grupy B: B1, B2, B6 oraz żelaza i miedzi. Jest lekkostrawna i nie uczula. Jest źródłem sporych ilości lecytyny, która poprawia pamięć i reguluje ilości cholesterolu we krwi. Nie zawiera glutenu zatem jest doskonała dla osób na diecie bezglutenowej. Polecana w chorobach trzustki, wątroby, jelit i nerek oraz w wyziębieniu organizmu. Zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę mającą zbawienny, leczniczy wpływ na stawy, na wygląd skóry, paznokcie i włosy. Wzmacnia nerki, harmonizuje śledzionę i żołądek, usuwa wilgoć z organizmu, która jest przyczyną częstych stanów zapalnych np.: górnych dróg oddechowych. Zawarte w kaszy jaglanej antyoksydanty czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki, zapobiegają powstawaniu raka. Kasza jaglana doskonale usuwa z organizmu toksyny – dlatego wcześniej wspomniałam o jaglanym detoksie.
Kaszę jaglaną można stosować jako dodatek do zup, sałatek zamiast ryżu czy makaronu, jako farsz do gołąbków i pierogów, do drugich dań zamiast ziemniaków. Można z jej udziałem przyrządzać dania na słono i słodko.
Aby kasza była smaczna i pozbawiona goryczki należy ją odpowiednio przygotować. Przed gotowaniem należy ją dokładnie przepłukać na sitku pod bieżącą wodą wiele razy a potem przelać wrzątkiem lub wstępnie przepłukaną moczyć przez godzinę a następnie przepłukać jeszcze raz pod bieżącą wodą. Jeśli chcemy uzyskać sypką kaszę to należy przed gotowaniem uprażyć ją (oczywiście bez tłuszczu) przez kilka minut, następnie przepłukać wrzątkiem, odcedzić i zalać gorącą wodą, gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 10-15 minut, po tym czasie zostawić jeszcze kaszę pod przykryciem na 5 minut aby doszła. Gotujemy w proporcji 1:2 czyli szklanka kaszy na dwie szklanki wody. Ugotować można większe jej ilości i przechowywać w pojemniczkach w lodówce – to bardzo wygodne.

A teraz kilka przepisów na bazie kaszy jaglanej. Pyszne, łatwe, zdrowe śniadania:
Kasza z bakaliami
Do ugotowanej kaszy dodaj wcześniej namoczone rodzynki, zmielone migdały i inne bakalie oraz trochę jogurtu naturalnego, ewentualnie miodu. Takie śniadanie doda energii i dobrego humoru ponieważ zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i jest lekkostrawne.

Inna wersja zdrowego śniadania: kasza z jabłkiem, gruszką i imbirem.
Do przepłukanej kaszy zalanej wrzątkiem dodać rozdrobnione jabłko, gruszkę, odrobinę startego imbiru dla słodkości dodać 2 łyżki namoczonych rodzynek czy daktyli. Gotować jak zwykle. Na koniec danie posypać cynamonem.

Kasza jaglana z bananem i wiórkami kokosowymi
Do ugotowanej kaszy dodaj wiórek kokosowych, namoczonych ziaren słonecznika czy dyni (namoczone bakalie są lżej strawne) oraz rozdrobnionego banana do smaku dodaj kardamon.

Tak przygotowane śniadania będą o wiele zdrowsze dla dzieci i dorosłych niż kupne płatki czy musli (gdzie są ogromne ilości cukru i innych niezbyt zdrowych dodatków). Każda świadoma mama powinna podawać dzieciom takie śniadania ponieważ zapewniają one energię na cały dzień, dają jasność umysłu, odżywienie organizmu i ochronę przed wirusami. Oczywiście można dowolnie łączyć smaki i składniki, dodawać rożne owoce według upodobań. Dodatkową zaletą takich śniadań jest to , że można je przełożyć do słoiczka czy pojemnika i  zabrać ze sobą do szkoły czy pracy. Spróbujcie!

Zapiekanka z kaszy jaglanej z serem
Składniki: 2 szklanki ugotowanej kaszy, 25 dag białego sera, 1 żółtko, jogurt, przyprawy.
Naczynie do zapiekanek wysmaruj masłem i układaj w nim kolejno: warstwę kaszy, warstwę sera zmieszanego z żółtkiem i przyprawami oraz warstwę kaszy. Na wierzch nałóż trochę wiórków masła lub sera żółtego. Zapiekaj 50-60 minut. Podawaj polane jogurtem. To wersja podstawowa, możesz bawić się smakami, dodawaj własne składniki. Kasza doskonale sprawdza się w daniach mięsnych i bezmięsnych.

Faszerowane warzywa
Kasza jaglana może posłużyć do faszerowania papryki, bakłażanów... warto wypróbować ją jako nadzienie do krokietów czy pierogów.

Istnieje naprawdę sporo przepisów na kasze. Kasza jaglana jest uniwersalna, a tak często niestety o niej zapominamy, można ją stosować w daniach obiadowych jak i w deserach, napotkałam nawet na przepis na sernik z kaszy jaglanej. Kasza jaglana ugotowana odpowiedni sposób jest smaczna przy czym zdrowa i lekkostrawna.
Zapraszam do delektowania się różnymi rodzajami kaszami bo często popadamy w rutynę gotując obiady i zapominamy, że istnieje coś więcej niż ziemniaki :-)

Smacznego i na zdrowie!
Naturoterapeutka Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii ATYDE