Publikacje - Aromaterapia - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Publikacje - Aromaterapia

TERAPIE NATURALNE (ciąg dalszy)

AROMATERAPIA
W wielkim skrócie to terapia wykorzystująca aromaty, zapachy do wspomagania leczenia. Do aromaterapii najczęściej używa się olejków eterycznych, ale można także stosować kadzidła czy świece zapachowe. Pachnące kuracje stosowali starożytni Egipcjanie, Chińczycy i Persowie. Ponownie odkrył tę terapię francuski chemik Rene` Gattefosse`. Opiekując się rannymi żołnierzami podczas I Wojny Światowej, zauważył, że woda z olejkiem lawendowym przyspiesza gojenie ran i oparzeń, zaczął eksperymentować z różnymi olejkami eterycznymi i badać ich wpływ na ciało człowieka. Rene` Gattefosse` stał się twórcą pojęcia terapia zapachowa.
Świat roślin liczy przeszło 800 tysięcy gatunków, ale tylko część z nich wytwarza substancje zapachowe i lotne. Olejki uzyskuje się z różnych części roślin: kwiatów (róża, jaśmin), liści (melisa, mięta, sosna), owoców (anyż, kardamon, kmin), kory czy drewna (drewno różane, sandałowe), korzeni (waleriana), kłącza (kurkuma, imbir), czy całych roślin (citronella). Produkcja ich jest bardzo kosztowna, aby otrzymać np. 30g olejku różanego, potrzeba aż 112 kg płatków kwiatów. Dlatego przy zakupie olejku nie warto dać się skusić niską ceną, zbyt tanie preparaty mogą być podróbką wytworzoną syntetycznie. Naturalne olejki powinny być sprzedawane w buteleczkach z ciemnego szkła, z informacją o producencie na etykiecie.

Olejki eteryczne w przeciwieństwie do tego co sugeruje nazwa nie zawierają tłuszczu czyli oleju we właściwym tego słowa znaczeniu, uzyskuje się je na ogół w procesie destylacji z parą wodną. Pozbawione tłuszczu nie jełczeją, rozpuszczają się w oleju i alkoholu, co pozwala stosować je do różnych celów terapeutycznych, natomiast nie rozpuszczają się w wodzie.

Olejki mają bardzo skomplikowany skład chemiczny, rozmaite czynne substancje pomagają na wiele dolegliwości. Można je stosować w specjalnych kominkach aromaterapeutycznych, wąchać, wdychać podczas inhalacji, dodawać kilka kropli do kąpieli, mieszać z oliwką do masażu. Najszybciej docierają do mózgu za pośrednictwem receptorów znajdujących się w nosie. W ten sposób oddziałują na system nerwowy. Ich cząsteczki przenikają również do płuc, a stamtąd do krwi, która rozprowadza je po całym organizmie. Przykładane na kompresie albo wcierane w skórę podczas masażu wędrują przez pory skórne do układu limfatycznego i krwionośnego, a także zakończeń nerwowych. Olejki mogą przedostawać się do wnętrza organizmu różnymi drogami. Przenikając przez powierzchnię skóry pobudzają krążenie, odżywiają i regenerują komórki tkanek, ułatwiają także miejscowy drenaż, oczyszczając naskórek z nagromadzonych w nim toksyn.
Niektóre olejki np.: bazyliowy czy hryzopowy, odgrywają zasadniczą rolę w zachowaniu równowagi psychicznej. Część olejków ma właściwości energetyzujące, inne oddziałują bezpośrednio na organy wewnętrzne, wydzielanie hormonów, układ ruchowy lub narządy zmysłów. Nie można pominąć oddziaływania olejków na umysł ponieważ ich charakterystyczne aromaty wpływające bezpośrednio na nasze stany emocjonalne.
Właściwości lecznicze substancji aromatycznych znajdujących się w olejkach eterycznych, jednocześnie: antyseptyczne (eliminujące drobnoustroje znajdujące się na żywych tkankach – skórze, błonach śluzowych), bakteriobójcze (niszczące strukturę komórek bakterii powodując ich śmierć) i przeciwwirusowe (mające zdolność przeciwdziałania rozprzestrzeniania się infekcji wirusowej), czynią z nich wspaniałych sprzymierzeńców w zapobieganiu i leczeniu infekcji. Silne właściwości bakteriobójcze, które posiadają określone olejki eteryczne są zdolne do zniszczenia mikrobów i wirusów na wyższym poziomie niż zazwyczaj stosowane w medycynie konwencjonalnej antybiotyki. Część autorów utrzymuje nawet, że olejki „okazują się miejscami lepsze od klasycznych antybiotyków, ponieważ mają działanie bakteriolityczne, a nie tylko bakteriostatyczne. Różnica jest taka, że: działanie bakteriolityczne polega na rozkładzie źródła zakażenia, a działanie bakteriostatyczne powstrzymuje jedynie rozmnażanie bakterii.
Wonne kuracje leczą ciało i duszę, przywracają organizmowi równowagę i pobudzają jego siły obronne do walki z chorobą. Łagodzą też konkretne objawy schorzeń, np. ból. Dobre efekty osiąga się w różnych infekcjach skórnych jak trądzik, egzema, grzybica, łuszczyca, w schorzeniach dróg oddechowych, układu trawiennego, stanach zapalnych dróg moczowych i narządów płciowych. Olejki pomagają w depresjach, stanach lękowych, nerwicach, bezsenności.
Olejki stosuje się na wiele sposobów, zależy jaki rezultat chcemy za ich pomocą osiągnąć. Zależy czy zamierzamy zwalczyć drobną dolegliwość czy przynieść ulgę w chronicznej chorobie. Czy pragniemy się odprężyć, czy oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Zależy czy naszym celem jest zabezpieczenie się przed katarem czy wypełnienie kuchni przyjemnym aromatem. Możliwości jest wiele, a oto niektóre z nich:

  • Aromaterapia w powietrzu

To rozpylanie w powietrzu olejków eterycznych przy pomocy specjalnego dyfuzora, który co jakiś czas rozpyla w powietrzu mgiełkę z wybranym aromatem, jest to skuteczna metoda pozbywania się nieprzyjemnych woni i źródeł zakażenia oraz odstraszania insektów.
Innym sposobem aromaterapii w powietrzu jest używanie kominka aromaterapeutycznego ogrzewanego świeczką. W kominku takim znajduje się naczyńko na wodę do której dodajemy 1-5 kropli wybranego olejku. Świeczka ogrzewając wodę z olejkiem powoduje jej parowanie i w pomieszczeniu roznosi się zapach.

  • Masaż aromaterapeutyczny

To masaż całego ciała lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. Do masażu takiego używamy wybranego olejku eterycznego bądź mieszaniny olejków rozpuszczonego w dobrej jakości oleju roślinnym. Może to być świeży olej jadalny najlepiej bez zapachu np.: olej z pestek winogron. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 5-15 kropli olejku (bądź mieszaniny olejków) na ok. 50 ml (ok. 1/5 szklanki) oleju.

  • Kąpiel aromaterapeutyczna

To 15-30 minutowa kąpiel w ciepłej wodzie, do której dodano 15-25 kropli olejku (bądź mieszaniny) eterycznego na wannę. Jak pisałam wcześniej olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie dlatego warto wykorzystać rozpuszczalny w wodzie nośnik dla olejku, mogą to być np.: sproszkowane algi – najpierw miesza się je z olejkiem i dodaje do wody. Można też zastosować miseczkę mleka pełnowartościowego z dodatkiem łyżki miodu lub oleju roślinnego np.: z pestek winogron lub migdałowego, bądź garści soli morskiej, do których dodaje się kilkanaście kropli olejku eterycznego. Taką mieszankę wlewamy do napełnionej w 2/3 wodą wanny o temperaturze ok. 38 st. C. To wystarczy aby pory się otworzyły i wchłaniały cząsteczki aromatyczne. Do tego celu nadaje się wiele olejków np.: cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, paczulowy, ylangowy i inne.

  • Kompres aromaterapeutyczny

Polega na miejscowym przykładaniu ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli wybranego olejku rozpuszczonego w połowie szklanki ciepłej wody.

  • Inhalacje aromaterapeutyczne

Robi się nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkropiono 5-10 kropli olejku. Pochylamy się nad naczyniem przykrywając głowę ręcznikiem, wdychając parę przez 10 minut. W ten sposób możemy walczyć z katarem, zapaleniem zatok lub suchym kaszlem.
Jest jeszcze inhalacja na zimno polegająca na nasączeniu chusteczki do nosa kilkoma kroplami czystego olejku lub wdychanie oparów z kilku kropli wylanych na nadgarstek dłoni. Można je również wdychać bezpośrednio z buteleczki. Sposoby te są wprost nieocenione w podróży.

Aromaterapię można stosować z powodzeniem w domu pamiętając o kilku zasadach:
Ze względu na oddziaływanie na psychikę dla dzieci NIE należy stosować olejków:
bergamotowego, drzewa herbacianego, drzewa różanego, eukaliptusowego, geraniowego, jałowcowego, neroli, rozmarynowego, sandałowego, szałwi muszkatołowej, tymiankowego, ylangowego.
Ze względu na oddziaływanie na gospodarkę hormonalną w okresie ciąży NIE należy stosować olejków:
cyprysowego, hyzopowego, jałowcowego, kopru włoskiego, lawendowego, majerankowego, mięty pieprzowej, rozmarynowego, różanego, rumiankowego, szałwi, tymiankowego, bazyliowego, cynamonowego, estragonowego. Tak naprawdę należy zachować ostrożność w używaniu olejków eterycznych podczas ciąży, tylko nieliczne olejki są uznane za bezpieczne dla płodu i matki a podczas trzech pierwszych miesięcy w ogóle się ich nie stosuje.
Na skórę, która będzie wystawiona na promieniowanie słoneczne lub UV NIE należy stosować olejków:
bergamotowego, cytrynowego, grejpfrutowego, limetkowego, mandarynkowego, pomarańczowego,
Ze względu na siłę oddziaływania NIE przekraczać dwóch kropli na jeden zabieg olejków:
anyżowego, cynamonowego, eukaliptusowego, goździkowego, hyzopowego, szałwi, ylangowego.

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw aromaterapii i niezwykłych właściwości naturalnych olejków eterycznych dla zdrowia, urody i przyjemnych wrażeń należy pamiętać o kilku sprawach:

  1. Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
  2. Przygotowując mieszankę nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.
  3. Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 1-5 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 15-25 kropli do kąpieli w wannie, 10-15 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
  4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie (można je stosować doustnie jedynie po konsultacji Z doświadczonym aromaterapeutą)
  5. Nie stosuj nie rozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.
  6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj 12-godzinny test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzyj w skórę za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu tego czasu nie pojawi się czerwony odczyn, swędzenie lub pieczenie, olejek możesz stosować.
  7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznych z myciem ciała w płynach myjących i pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.
  8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty. Pamięta , że niektóre olejki mogą wchodzić w interakcje alergiczne z lekarstwami takimi, jak np.: aspiryna.
  9. Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości, naturalne, czyste.
  10. Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.


Charakterystyka niektórych olejków eterycznych:
OLEJEK BERGAMOTOWY- przeciwzapalny, antystresowy
ŁAGODZI: napięcia nerwowe, stresy, depresje, apatię, stany zapalne skóry, liszaje, opryszczki, wrzody, przetłuszczenie, trądzik, łojotok, rany i skaleczenia, zły zapach skóry, stany zapalne zewnętrznych organów płciowych, stany zapalne gardła, zły zapach z ust.
OLEJEK CYTRYNOWY – obniża ciśnienie krwi, lekko stymulujący
ŁAGODZI: nadciśnienie, lęki, ociężałość umysłową, napięcia nerwowe, przeziębienia, katar, reumatyzm, artretyzm, żylaki, stany zapalne skóry, opryszczkę, łupież, egzemy, problemy okresu menopauzy.
OLEJEK DRZEWA HERBACIANEGO – przeciwzapalny, antyseptyczny
ŁAGODZI: przeziębienia, grypy, infekcje wirusowe, infekcje skóry, grzybice, brodawki, kurzajki, infekcje i grzybice narządów płciowych, pleśniawki pochwy, trądzik, po-parzenia, dezynfekuje powietrze. Olejek drzewa herbacianego to najskuteczniejszy ze znanych antyseptyków
OLEJEK EUKALIPTUSOWY – antyseptyczny, łagodnie pobudzający, przeciwbólowy
ŁAGODZI: grypy, przeziębienia, kaszel, bronchit, reumatyzm, zmęczenie (sforsowanie) mięśni, zmęczenie umysłu, stany zapalne skóry.
OLEJEK GERANIOWY – przeciwdepresyjny, reguluje gospodarkę płynami
ŁAGODZI: cellulite, depresje, napięcia nerwowe, lęki, nerwobóle, zaburzenia seksualne, problemy menopauzy, zmienne stany emocjonalne, bóle menstruacyjne, cukrzycę, zaburzenia w krążeniu, grypę, przeziębienia, katar, zaburzenia gastryczne, infekcje skóry, suche egzemy, przetłuszczanie, łupież, wrzody, rany.
OLEJEK LAWENDOWY – uspokajający, przeciwzapalny
ŁAGODZI: depresje, lęki, zmęczenie i ociężałość umysłową, irytację, histerię, napięcia nerwowe, bezsenność spowodowaną zdenerwowaniem, bóle reumatyczne, migreny, bóle menstruacyjne, mięśniowe, nieregularną menstruację, nadciśnienie, otyłość, cellulite, żylaki, katary, grypę, stany zapalne zatok i gardła, stany zapalne skóry, egzemy, trądzik, rozstępy skóry, grzybice (stóp, organów płciowych i inne), suchy łupież, wypadanie włosów, zaburzenia gastryczne.
OLEJEK MANDARYNKOWY - uspokajający
ŁAGODZI: bezsenność, napięcia nerwowe, ogólne osłabienie, nadciśnienie, stany lękowe, irytacje, nudności, zaparcia, dolegliwości wątroby.
OLEJEK SOSNOWY - antyseptyczny, wykrztuśny
ŁAGODZI: infekcje dróg oddechowych, kaszel, bronchit, astmę, grypę, zapalenie zatok, infekcje pęcherza i kamice, ociężałość umysłową, problemy menopauzy.

Mam nadzieję, że choć po części przybliżyłam Państwu kolejną naturalną terapię oraz przekonałam do stosowania jej na co dzień ponieważ korzyści są naprawdę spore: rozluźnienie, lepsze ukrwienie, poprawa samopoczucia, pozbycie się kataru czy problemów z zatokami, ulga przy nerwobólach czy lepszy sen to tylko niektóre korzyści, które możemy uzyskać stosując aromaterapię. Dla każdej metody wybiera się oczywiście odpowiedni olejek z jego właściwościami, przy stosowaniu aromaterapii kierujemy się rozsądkiem i działamy z należyta ostrożnością.
Życzę wspaniałych efektów z korzyścią dla ciała i ducha podczas stosowania aromaterapii.

Naturoterapeutka Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii „ATYDE”
www.naturoterapia.atyde.pl