Układ rozrodczy - prostata cz.1 - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Układ rozrodczy - prostata cz.1

Dodano: 15.10.2021 12:04

Zapalenie prostaty to infekcyjne lub przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Zapalenie prostaty może dotykać mężczyzn w każdym wieku inaczej niż w przypadku przerostu prostaty. Jego najbardziej powszechną formą jest niebakteryjne zapalenie prostaty zwane też przewlekłym niebakteryjnym zapaleniem gruczołu krokowego. U jego podstaw leży zakażenie grzybem, wirusem lub mykoplazmami, którego najczęściej nie można wyleczyć za pomocą antybiotyku - zwłaszcza w przypadku infekcji grzybiczych i wirusowych.


Druga forma zapalenia prostaty to ostra, bakteryjna infekcja wywołana najczęściej przez pałeczki E.coli. Powiększenie gruczołu zwiększa ryzyko jej występowania ze względu na ograniczenie przepływu moczu i co za tym idzie - gromadzenie się bakterii. Co więcej ból mięśni dna miednicy może wywołać ból także w rejonie prostaty. W przebiegu tej infekcji pojawia się stan zapalny, gruczoł staje się tkliwy, a chory ma problemy z oddawaniem moczu. Największym niebezpieczeństwem jest sytuacja gdy przewlekle masz problemy z oddawaniem moczu ponieważ może to wywołać infekcje lub zaburzenia pracy nerek.


Wśród głównych przyczyn wywołujących uszkodzenie układu rozrodczego mężczyzn uznaje się rolę zakażeń, które wywołują gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy, wirusy, grzyby, opryszczki, wirus półpaśca i grzybice. Do infekcji dochodzi najczęściej podczas stosunku płciowego lub podczas cewnikowania. Rzadziej przyczyną takich zakażeń jest występowanie przewlekłych stanów zapalnych migdałków, zatok nosowych czy innych. Zakażenie i stany zapalne męskich narządów rozrodczych mogą być przyczyną uszkodzeń funkcji plemnikotwórczej jąder i w konsekwencji stać się przyczyną niepłodności.

Objawy zapalenia prostaty:
- Problemy z oddawaniem moczu przypominające te charakterystyczne dla przerostu gruczołu krokowego
- impotencja
- obecność krwi lub ropy w moczu
- ból odczuwalny między narządami płciowymi a odbytem
- gorączka i dreszcze
- ból dolnej części pleców

Przyczyny:
Infekcje, łagodny przerost gruczołu krokowego przyczyniający się do zakażenia, alergie pokarmowe, odwodnienie, otyłość, siedzący tryb życia, nadmierny stres i napięcia.

Zalecane produkty:
Spożywaj produkty z pełnego ziarna i świeże warzywa, a białko pozyskuj z fasoli, produktów sojowych i ryb. Najlepiej zjadaj produkty organiczne żeby unikać pestycydów i szkodliwych czynników. Pestki dyni znane są jako skuteczny, naturalny i tradycyjny środek na problemy z prostatą szczególnie ze względu na dużą zawartość cynku. Jedz je w ciągu dnia ale nie parz ich i nie sól. Aby zmniejszyć obrzęk jedz mięso ryb zimnowodnych, siemię lniane (1-2 łyżki dziennie z 300 ml wody) i olej lniany. Zamiast kawy pij zieloną herbatę wspomagającą oczyszczanie, pij także szklankę dobrej wody co 2 godziny.

Produkty, których należy unikać:
- Zrezygnuj z nasyconych, uwodornionych lub częściowo uwodornionych tłuszczów, które wywołują stan zapalny i mają ścisły związek z niektórymi chorobami prostaty.
- Cukier zakłóca równowagę hormonalną i zaostrza stany zapalne. Zrezygnuj całkowicie lub zredukuj w swojej diecie cukier rafinowany.
-Unikaj przetworzonej żywności, która może wywołać lub przyczynić się do powstawania problemów z prostatą
- Wyeliminuj alkohol, kofeinę bo wpływają drażniąco na gruczoł prostaty.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii Atyde
www.naturoterapia.atyde.pl