Uszy - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Uszy

Dodano: 15.10.2021 12:53

Uszy są ważnymi narządami zmysłu słuchu i równowagi. Każe ucho dzieli się na trzy części: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Ucho zewnętrzne i środkowe uczestniczą w zbieraniu i przesyłaniu fal dźwiękowych. Ucho wewnętrzne natomiast jest narządem słuchu oraz ważnym narządem umożliwiającym utrzymanie równowagi ciała. Błona bębenkowa stanowi granicę pomiędzy uchem zewnętrznym a środkowym może ona pęknąć w przebiegu zapalenia ucha środkowego lub w wyniku działania wysokiego ciśnienia. Ucho środkowe łączy się z gardłem poprzez trąbkę słuchową (Eustachiusza) przewód ten stanowi drogę, po której niestety może przenosić się zakażenie do ucha środkowego.
Ból ucha może pochodzić z samego ucha lub promieniować z gardła, zębów czy stawu żuchwowego. W przewodzie słuchowym zewnętrznym mogą również znaleźć się ciała obce, które wywołują niedosłuch, ale mogą stać się również przyczyną bólu w wyniku ucisku na błonę bębenkową. W wyniku przewlekłego stanu zapalnego, który zwykle jest niebolesny, często nie leczony występuje u chorych przez wiele lat, może pojawić się wysięk, który może świadczyć o: zaostrzeniu się stanu zapalnego, rozpoczynających się powikłań ze strony opon mózgowych i mózgu czy nawet nowotworze ucha. Dlatego we wszystkich tych przypadkach konieczna i niezbędna jest konsultacja z otolaryngologiem. Wysięk z ucha zawsze świadczy o chorobie! Bez względu czy jest to wydzielina wodnista, przeźroczysta, śluzowa, śluzowo – ropna, ropna czy krwista. Pamiętać należy, że nie zawsze wysiękowi z ucha towarzyszy ból. Czasami po urazach lub w przewlekłych stanach zapalnych ból nie występuje, co prowadzi do lekceważenia choroby. Tylko staranne leczenie wszystkich stanów zapalnych uszu może zapobiec ciężkim uszkodzeniom słuchu.

Domowe sposoby na ból ucha
Ból ucha potrafi być niezmiernie irytujący, a przy okazji może oznaczać naprawdę poważne problemy zdrowotne. Najczęściej taka sytuacja spowodowana jest nagromadzeniem płynów w związku z atakującą nas infekcją. Ból ucha to tylko jeden z objawów, który nas meczy podczas takiej infekcji. Może się też pojawić katar i wysoka gorączka.
Polecane preparaty wspomagają leczenie zapalenia ucha, mogą być stosowane równolegle z terapią antybiotykową, lekami przeciwbólowymi i innymi środkami łagodzącymi ból ucha. Wszystkie ciężkie przypadki zapalenia ucha, np. przewlekły i nawracający ból, wymagają konsultacji lekarskiej. Lekami, które można zastosować w pierwszej kolejności są krople z olejku czosnkowego i olejku dziewanny. Nie powinno się używać kropli, jeśli ból jest silny i towarzyszy mu częściowa utrata słuchu lub ropny wyciek z ucha. Wtedy konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ może nastąpić perforacja błony bębenkowej. Olejki z czosnku i dziewanny pomagają zwalczyć drobnoustroje, działają przeciwzapalnie, a także łagodzą ból i świąd. jeśli procesem zapalnym objęte jest ucho zewnętrzne, czyli małżowina uszna i przewód słuchowy, można uśmierzyć dolegliwości, wcierając delikatnie w skórę olejek lawendowy. Oprócz zakrapiania do uszu olejków roślinnych należy stosować inhalacje z olejku eukaliptusowego, które umożliwią otwarcie trąbki Eustachiusza, dzięki czemu zakażony płyn zapalny odpłynie z jamy bębenkowej do gardła i ciśnienie w uchu środkowym spadnie. Inhalacje należy stosować kilka razy w ciągu dnia, dopóki stan zapalny nie ustąpi.
Należy także przyjmować preparaty doustne, m.in. witaminę C, która pełni ważną rolę w walce z infekcjami, a szczególnie w zapobieganiu ich nawrotom. Jednoczesne podawanie flawonoidów - przeciwzapalnych związków pochodzenia roślinnego - wzmacnia działanie witaminy C. Jeżówka, zioło stymulujące układ odpornościowy, jest szczególnie polecana wtedy, gdy zapalenie ucha jest powikłaniem nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Do leczenia zapalenia ucha stosuje się wiele ziół: owoc bzu czarnego, liść dziewanny, liść prawoślazu lekarskiego, kwiat rumianku. Aby przygotować leczniczą herbatkę, należy zalać 10 g suchych ziół 200 ml wrzątku, pozostawić na 10 min, a następnie odcedzić. Tak przygotowany napar powinno się pić małymi łykami 2 razy w ciągu dnia.

Uchroń się przed bólem i zapaleniem ucha
• Częste infekcje uszu mogą być objawem alergii pokarmowej. Zwykle wiąże się ona z produktami mlecznymi, pszenicą, kukurydzą, orzeszkami ziemnymi lub pomarańczami (owoce cytrusowe). Postaraj się przez jakiś czas nie jeść tych produktów i sprawdź, jaki będzie rezultat. Następnie wprowadzaj je pojedynczo. Jeśli ucho znów zacznie cię boleć - prawdopodobnie znalazłeś winowajcę, usuń go zatem na stałe ze swojej diety,
• Kiedy masz katar - wydmuchuj nos delikatnie. Jeśli dmuchasz zbyt mocno, bakterie, które mogą doprowadzić do infekcji "wpychasz" z zatok do ucha środkowego,
• W czasie kąpieli używaj zatyczek do uszu, aby woda nie dostawała się do kanałów słuchowych. Najlepsze są zatyczki woskowe lub silikonowe, które dają się modelować i dopasować do kształtu ucha.
• Po basenie lub kąpieli pod prysznicem dokładnie wysusz uszy.
• Żuj bezcukrową gumę do żucia zawierającą ksylitol. Badania wykazały, że dzieci żujące dwie drażetki takiej gumy pięć razy w ciągu dnia o 40% rzadziej zapadały na infekcje uszu. Prawdopodobnie ksylitol blokuje namnażanie się bakterii powodujących zapalenie ucha środkowego,
• Nie próbuj usuwać z uszu całej woskowiny. Jest potrzebna - pokrywa kanał słuchowy, chroniąc ucho wewnętrzne
• Nie narażaj uszu na bardzo głośne dźwięki. Jeśli pracujesz w hałasie, zakładaj słuchawki ochronne
• Raz do roku wybierz się do terapeuty na serię świecowań lub/i konchowań uszu.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii ATYDE
www.naturoterapia.atyde.pl