Witamina K2 i "paradoks wapnia" - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Witamina K2 i "paradoks wapnia"

Witamina K2 i Dodano: 20.02.2019 14:17

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat witaminy K2 oraz tak zwanego „paradoksu wapnia”. Główną funkcją witaminy K jest modyfikacja białek w ten sposób aby dać im zdolność wiązania wapnia. Wyodrębniono witaminę K1 i  K2 potwierdzając, że wit. K nie jest pojedynczym związkiem, ale tworzy rodzinę związków. Wyróżniamy dwie główne formy witaminy K tj.: K1 (fitochion) i K2 (menachion) z czego K2 jest dzielona na kilka różnych podtypów gdzie najważniejsze z nich to: MK-4 i MK- 7. Role witamin K1 i K2 są bardzo różne, różnią się aktywnością biologiczną, skutecznością i biodostępnością różnie też są pozyskiwane.

Witamina K2
Fizjologiczne działanie: odpowiednie wapnienie.
Występowanie: formuła MK-4 witaminy K2 występuje w żywności pochodzenia zwierzęcego głównie w wątróbkach, żółtkach jaj, maśle, gęsinie. Natomiast K2 MK-7 jest związkiem głównie tworzonym przez bakterie w produktach fermentowanych (jogurty, kefiry, sery, kapusta kiszona) szczególnie w natto czyli  przefermentowanych nasionach soi gdzie jest jej naprawdę dużo. Przy sprawnie działającym układzie trawiennym i równowadze flory bakteryjnej w jelitach (co niestety dzisiaj rzadko się zdarza) również tam powstaje witamina K2. Nie podlega ona recyklingowi w organizmie czyli jej stała obecność w diecie jest bardzo ważna ponieważ grożą nam jej niedobory. Niedobór K2 skutkuje m.in.: osteoporozą, miażdżycą, ubytkami stomatologicznymi, ma ona też bardzo ważne przeciwdziałanie dla powstawania choroby Alzheimera, chorób serca i jeszcze wielu innych.

Teraz o tak zwanym: „paradoksie wapnia”
Paradoks wapnia dotyczy wszystkich osób, które stosując suplementację wapniem i witaminą D – myślą, że wspomagają swoje kości – nie stosując przy tym witaminy K2. Działanie takie może okazać się tragiczne w skutkach! Ponieważ badania wykazały, że bez witaminy K2 organizm NIE potrafi kierować wapnia do kości i zębów gdzie jest potrzebny, zamiast tego dostaje się on do tętnic, co prowadzi do bardzo tragicznego w skutkach połączenia osteoporozy i miażdżycy, a to już właśnie wspomniany paradoks wapnia – niedobory wapnia w kościach i jego nadmiary w tętnicach!
Bezwzględnie należy pamiętać o paradoksie wapnia aby uniknąć osteoporozy i chorób serca ponieważ badania wykazują, że sięganie po witaminę D i wapń bez witaminy K2 zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu gdyż podawany wapń odkłada się w tętnicach powodując ich zwapnienie.

Przeciwwskazania do suplementacji witaminą K2
Osoby biorące leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem suplementów witaminy K2.

  • nie zostało poznane żadne toksyczne działanie witamin K1 i K2 ani MK-4 czy MK-7
  • witamina K2 nie odkłada się w znacznej ilości w wątrobie
  • K2 nie ma żadnego negatywnego wpływu – wykazały tak wszystkie dostępne na dziś badania
  • zalecenia wydane przez National Instytutes Health w USA dotyczące dziennego spożycia witaminy K, potwierdzają szeroki margines bezpieczeństwa stosowania dużych jej dawek


podsumowanie:

  • K2 ma niewielki wpływ na krzepniecie krwi
  • K2 wykazano jej wpływ na choroby układu sercowo – naczyniowego
  • K2 może poprawić zdrowie kości, zmniejszyć ryzyko osteoporozy i zwapnienia tętnic
  • Witaminy A i D wzmacniają swoje działanie gdy są zażywane wraz z witaminą K2
  • Witamina K jest rozpuszczana w tłuszczach.

Mimo, że nie znamy jeszcze wszystkich właściwości witaminy K2 to prowadzone obecnie badania potwierdzają, że witamina ta staje się jedną z najważniejszych witamin dla człowieka z powodu ogromnego jej wpływu na nasze zdrowie i życie.

Edyta Grzech
www.naturoterapia.atyde.pl