Zioła Szwedzkie - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Zioła Szwedzkie

Dodano: 20.03.2020 12:46

Recepturę zwaną Ziołami Szwedzkimi znaleziono po śmierci sławnego szwedzkiego lekarza, rektora medycyny, doktora Samsta, pomiędzy jego notatkami. Doktor Samst uległ nieszczęśliwemu wypadkowi podczas jazdy konnej w wieku 104 lat!

Receptura na tzw. MAŁE ZIOŁA SZWEDZKIE wygląda tak:

 • 10g aloesu (zamiast aloesu można zastosować także korzeń goryczki lub sproszkowany piołun)
 • 5g mirry
 • 0,2g szafranu
 • 10g liści senesu
 • 10g kamfory (tylko naturalnej)
 • 10g korzenia rabarbaru
 • 10g korzenia kurkumy
 • 10g manny
 • 10g teriaku
 • 5g korzenia dziewięćsiłu
 • 10g korzenia arcydzięgla

Zioła Szwedzkie nastawia się z 1,5 litra 38-40% żytniówki lub innej dobrej wódki owocowej w 2-litrowej butelce z szeroką szyjką i pozostawia na 14 dni w słonecznym miejscu lub w pobliżu pieca. Nalewkę należy codziennie wstrząsnąć również przed przelaniem części do małej butelki i przed użyciem. Pozostała część ziół zalanych wódką może być przechowywana przez dowolny okres. Otrzymanym płynem można wypełnić małe butelki i przechowywać w chłodzie nawet przez wiele lat ponieważ im dłużej stoi tym jest skuteczniejszy.

Kiedy i w jaki sposób stosować Szwedzkie Zioła – wskazówki zawarte w „Starym Rękopisie”

 1. Częste wąchanie szwedzkich ziół, zwilżanie nimi czubka głowy lub przykładanie na głowę ściereczki zmoczonej w ziołach usuwa bóle i zawroty głowy, wzmacnia pamięć i usprawnia funkcje mózgu.
 2. Pomagają w zmętnieniu, zaczerwienieniu i wszystkich dolegliwościach oczu, nawet wtedy, gdy występuje stan zapalny, gdy wzrok jest osłabiony, a widzenie zaburzone. Zapobiegają one również skutecznie powstawaniu jaskry, jeżeli w odpowiednim czasie zwilża się delikatnie nalewką kąciki oczu lub po uprzednim natłuszczeniu powiek, kładzie na zamknięte oczy lnianą ściereczkę zwilżoną nalewką.
 3. Krosty i wypryski wszelkiego rodzaju a także strupy w nosie lub gdziekolwiek na ciele mogą być wyleczone jeśli się je często i dokładnie zwilża nalewką.
 4. Gdy boli ząb należy rozcieńczyć łyżkę stołową nalewki niewielka ilością wody i płukać jamę ustną, przetrzymując w niej płyn przez pewien czas. Można też zwilżać bolący ząb szmatką nasączaną nalewką, ból zęba ustępuje, a stan zapalny cofa się.
 5. Pęcherze na języku lub wszelkie inne uszkodzenia należy starannie nawilżać ziołami dzięki czemu wyleczenie nastąpi w krótkim czasie.
 6. Przy zapaleniu lub zranieniu gardła, gdy utrudnione jest połykanie należy rano, w południe i wieczorem zażywać po kilka kropli nalewki wolno ją łykając. Dzięki niej palenie w gardle ustąpi.
 7. Jeśli ktoś ma skurcze żołądka to przy każdym ataku powinien zażywać jedną, pełną łyżkę stołową nalewki.
 8. Przy kolce należy zażywać 3 pełne łyżki nalewki, powoli jedna po drugiej i niebawem ból minie.
 9. Dzięki tej nalewce, która działa wiatropędnie ustępują wzdęcia, dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Nalewka pomaga także przy zaparciach.
 10. Są one dobrym lekiem żołądkowym w przypadku złego trawienia.
 11. Pomagają przy bólach woreczka żółciowego. Zażywa się je codziennie rano i wieczorem po łyżce stołowej a na noc robi się okłady. Wszystkie bóle szybko mijają.
 12. Przy obrzękach przez 6 tygodni zażywa się rano i wieczorem po 1 łyżce stołowej kropli rozcieńczonych białym winem.
 13. Przy bólach i szumach usznych, wkłada się do ucha wacik zwilżony ziołami szwedzkimi. Zabieg ten jest bardzo skuteczny czasami może nawet przywrócić utracony słuch.
 14. Gdy kobieta ma bóle macicy podajemy jej przez 3 dni rano po 1 łyżce nalewki w czerwonym winie. Pół godziny po zażyciu kropli chora powinna pójść na spacer, po czym może zjeść śniadanie lecz bez mleka. Zioła szwedzkie nie powinny być łączone z mlekiem.
 15. Aby ułatwić poród w ostatnich 14 dniach ciąży podaje się rano i wieczorem po 1 łyżce. Aby przyspieszyć bezbolesne uwolnienie łożyska podaje się położnicy, co 2 godziny łyżeczkę do kawy nalewki tak długo, aż łożysko odejdzie.
 16. Gdy podczas wydzielania mleka po porodzie nastąpi zastój pokarmu  i w skutek tego dojdzie do zapalenia piersi należy przykładać wilgotne ściereczki nasączone nalewką a dolegliwości ustąpią.
 17. Krople pomagają w leczeniu ospy wietrznej. Dzieciom podaje się w zależności od wieku, odpowiednią ilość rozcieńczonych wodą. Kiedy strupki zaczynają przysychać należy je często zwilżać nalewką, dzięki czemu nie pozostaną po nich żadne blizny i ślady.
 18. Dzieci i dorośli mogą je stosować przeciw robakom, a nawet przeciw tasiemcom. Dawki dla dzieci powinny być odpowiednio dobrane do wieku. Szmatkę nawilżoną nalewką zawiązuje się na pępku i pilnuje, aby cały czas była wilgotna.
 19. Przy żółtaczce zażywać 3 razy dziennie łyżkę stołową kropli i robiąc okłady na opuchniętą wątrobę.
 20. Leczą nerki, usuwają wszystkie złe płyny z organizmu, wyprowadzają z melancholii i depresji, pobudzają apetyt i trawienie.
 21. Leczą one także guzy krwawnicze (hemoroidy), jeśli na początku często się nawilża i rozmiękcza stosując krople doustnie przed snem. Zewnętrznie należy przykładać wacik nasączony nalewką.
 22. Przy omdleniach należy podać jedną łyżkę kropli.
 23. Usuwa też bóle spastyczne w krótkim czasie po podaniu kropli bóle przestają dokuczać.
 24. Przy gruźlicy należy zażywać nalewkę codziennie rano, na czczo przez 6 tygodni.
 25. Gdy występują zaburzenia miesiączkowania i brak krwawienia lub gdy jest ono nadmierne należy zażywać krople przez 3 dni i powtórzyć to 20 razy, a wszystko powróci do normy.
 26. Środek ten pomaga też przy białych upławach.
 27. Gdy ktoś cierpi na padaczkę należy mu podawać nalewkę. Chory powinien ją zażywać ponieważ wzmacnia zarówno zaatakowane nerwy jak i cały organizm oraz usuwa wszystkie choroby.
 28. Leczy porażenia, usuwa zawroty głowy i mdłości.
 29. Leczy także zaognione ślady po ospie i różę.
 30. Gdy ktoś cierpi na gorączkę ma temperaturę lub dreszcze jest bardzo osłabiony dajemy mu łyżkę stołową kropli i chory, jeśli jego organizm nie jest obciążony innymi lekami, w krótkim czasie dochodzi do siebie.
 31. Krople leczą także raka, blizny po ospie, brodawki i popękane dłonie. Gdy rana jest stara i ropiejąca lub pokryta dzikim mięsem należy przemyć ją dokładnie białym winem a następnie przyłożyć ściereczkę zwilżoną kroplami. Znikają nowotwory, ustępują  bóle, znika dzikie mięso a rana zaczyna się goić.
 32. Leczą one wszystkie rany cięte lub kłute, goją się nawet stare rany postrzałowe, w krótkim czasie ból ustępuje nie dochodzi do zapalenia ani gnicia. Jeśli są dziury krople wstrzykujemy do rany.
 33. Nalewka usuwa wszystkie blizny nawet zastarzałe, zranienia i cięcia jeśli tylko nawilżymy je czterdziestokrotnie. Wszystkie rany leczone tym sposobem nie pozostawia żadnych blizn.
 34. Leczą one także przetoki nawet jeśli wydają się one nieuleczalne: mogą być one nawet bardzo stare.
 35. Leczą oparzenia spowodowane przez ogień, gorącą wodę i tłuszcz. Oparzone miejsca należy ciągle starannie nawilżać kroplami. Nie utworzą się wtedy żadne pęcherze. Można też wyleczyć ropiejące pęcherze.
 36. Działa ona przeciwko guzom i plamom, które mogą być wynikiem ucisku lub uderzenia.
 37. Ten kto je bez apetytu może dzięki nim odzyskać smak.
 38. Szwedzkie zioła przy dużej niedokrwistości przywracają utracone rumieńce. Jeśli krople zażywa się codziennie rano przez odpowiedni czas, oczyszczają one krew, mają działanie krwiotwórcze a także poprawiają krążenie.
 39. Bóle reumatyczne kończyn ustąpią, gdy będzie się zażywać krople rano i wieczorem, a na bolące miejsca przykładać szmatki zwilżone nalewką.
 40. Leczą odmrożone ręce i nogi jeśli nawet powstały otwarte rany. Tak często jak to możliwe przykładać krople.
 41. Na bolące odciski przykłada się zwilżone waciki nalewką i pilnuje by te miejsca były cały czas zwilżone.
 42. Krople te leczą także rany powstałe przez ugryzienia. Na ranę przykłada się zwilżoną szmatkę kroplami.
 43. Przy dżumie i innych zakaźnych chorobach należy zażywać nalewkę często w ciągu dnia. Leczy ona wrzody, guzy i pęcherze dżumy nawet wtedy gdy występują one w gardle.
 44. Ten kto źle śpi powinien zażywać krople przed położeniem się spać. Przy bezsenności na tle nerwowym należy przyłożyć na serce szmatkę zwilżoną rozcieńczonymi kroplami.
 45. Zażycie dwóch łyżek nalewki pomaga pijanemu wytrzeźwieć.
 46. Zioła szwedzkie wzmacniają cały organizm, „odświeżają nerwy i krew”, usuwają drżenie rąk i nóg. ciało jest prężne a twarz młodzieńcza i piękna.


Sposób użycia: wewnętrznie profilaktycznie wg „Starego rękopisu” zażywa się rano i wieczorem po 1 łyżeczce oczywiście po rozcieńczeniu (wodą lub herbatą ziołową). Przy niedomaganiach każdego typu można przyjmować 3 łyżeczki również po rozcieńczeniu. Przy złośliwych schorzeniach należy zażywać 2-3 łyżki stołowe dziennie w następujący sposób: każdą łyżkę ziół szwedzkich rozcieńczyć 1/8 litra herbatki ziołowej lub wody, porcję taką rozdzielić na dwie części i pierwszą pić pół godziny przed, a drugą pół godziny po posiłku.
Okład z ziół szwedzkich: mniejszy lub większy kawałek waty lub ligniny zwilża się ziołami i przykłada na odpowiednie miejsce, które wcześniej smaruje się maścią nagietkową, na to nakłada się folię plastikową, na koniec owija bandażem. Okład powinien oddziaływać od 2 do 4 godzin, można go również pozostawić na noc. Trzeba bezwzględnie pamiętać o wcześniejszym natłuszczeniu miejsca a po ściągnięciu okładu miejsce popudrować.
Przedstawione wiadomości pochodzą z książki Marii Treben „Apteka Pana Boga”.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii „ATYDE”
www.naturoterapia.atyde.pl