Kasza Nasza - Kasza Jaglana - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Kasza Nasza - Kasza Jaglana

Kasza Nasza - Kasza Jaglana

Kasza jaglana jest uniwersalna, a tak często niestety o niej zapominamy, Kaszę jaglaną można stosować jako dodatek do zup, sałatek zamiast ryżu czy makaronu, jako farsz do gołąbków i pierogów, do drugich dań oraz do deserów. Można z jej udziałem przyrządzać dania na słono i słodko Kasza jaglana ugotowana odpowiedni sposób jest smaczna przy czym zdrowa i lekkostrawna. Zapraszam do delektowania się kaszami bo często popadamy w rutynę przygotowując posiłki  zapominamy, że istnieje coś więcej niż ziemniaki Uśmiech

Wytwarzana jest z prosa, należy do kasz o niskim stopniu przetworzenia, co pozwala na zachowanie najlepszych cech tego ziarna. Zawiera dużo pełnowartościowego białka oraz witamin z grupy B: B1, B2, B6 oraz żelaza i miedzi. Jest lekkostrawna i nie uczula. Jest źródłem sporych ilości lecytyny, która poprawia pamięć i reguluje ilości cholesterolu we krwi. Nie zawiera glutenu zatem jest doskonała dla osób na diecie bezglutenowej. Polecana w chorobach trzustki, wątroby, jelit i nerek oraz w wyziębieniu organizmu. Zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę mającą zbawienny, leczniczy wpływ na stawy, na wygląd skóry, paznokcie i włosy. Wzmacnia nerki, harmonizuje śledzionę i żołądek, usuwa wilgoć z organizmu, która jest przyczyną częstych stanów zapalnych np.: górnych dróg oddechowych. Zawarte w kaszy jaglanej antyoksydanty czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki, zapobiegają powstawaniu raka. Kasza jaglana doskonale usuwa z organizmu toksyny.
Aby kasza była smaczna i pozbawiona goryczki należy ją odpowiednio przygotować, przed gotowaniem   dokładnie przepłukać na sitku pod bieżącą wodą wiele razy a potem przelać wrzątkiem lub wstępnie przepłukaną moczyć przez godzinę a następnie przepłukać jeszcze raz pod bieżącą wodą. Jeśli chcemy uzyskać sypką kaszę to należy przed gotowaniem uprażyć ją (oczywiście bez tłuszczu) przez kilka minut, następnie przepłukać wrzątkiem, odcedzić i zalać gorącą wodą, gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 10-15 minut, po tym czasie zostawić jeszcze kaszę pod przykryciem na 5 minut aby doszła. Gotujemy w proporcji 1:2 czyli szklanka kaszy na dwie szklanki wody. Ugotować można większe jej ilości i przechowywać w pojemniczkach w lodówce – to bardzo wygodne.

A teraz kilka przepisów na bazie kaszy jaglanej. Pyszne, łatwe, zdrowe...

Kasza z bakaliami
Do ugotowanej kaszy dodaj wcześniej namoczone rodzynki, zmielone migdały i inne bakalie oraz trochę jogurtu naturalnego, ewentualnie miodu. Takie śniadanie doda energii i dobrego humoru ponieważ zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i jest lekkostrawne.

Inna wersja zdrowego śniadania: kasza z jabłkiem, gruszką i imbirem.
Do przepłukanej kaszy zalanej wrzątkiem dodać rozdrobnione jabłko, gruszkę, odrobinę startego imbiru dla słodkości dodać 2 łyżki namoczonych rodzynek czy daktyli. Gotować jak zwykle. Na koniec danie posypać cynamonem.

Kasza jaglana z bananem i wiórkami kokosowymi
Do ugotowanej kaszy dodaj wiórek kokosowych, namoczonych ziaren słonecznika czy dyni (namoczone bakalie są lżej strawne) oraz rozdrobnionego banana do smaku dodaj kardamon.

Tak przygotowane śniadania będą o wiele zdrowsze dla dzieci i dorosłych niż kupne płatki czy musli (gdzie są ogromne ilości cukru i innych niezbyt zdrowych dodatków). Każda świadoma mama powinna podawać dzieciom takie śniadania ponieważ zapewniają one energię na cały dzień, dają jasność umysłu, odżywienie organizmu i ochronę przed wirusami. Oczywiście można dowolnie łączyć smaki i składniki, dodawać rożne owoce według upodobań. Dodatkową zaletą takich śniadań jest to , że można je przełożyć do słoiczka czy pojemnika i  zabrać ze sobą do szkoły czy pracy. Spróbujcie!

Edyta Grzech
www.naturoterapia.atyde.pl