SCHORZENIA MĘŻCZYZN
Najczęstsze schorzenia gruczołu krokowego to przewlekły stan zapalny oraz gruczolak prostaty. To dosyć często spotykane dolegliwości u mężczyzn w dojrzałym wieku. Powiększony gruczoł krokowy utrudnia wydalanie moczu.
Zapalenie prostaty
Stan zapalny gruczołu krokowego wiąże się zazwyczaj z infekcją bakteryjną. Dochodzi do niego najczęściej podczas kontaktu seksualnego lub kiedy infekcja dróg moczowych rozszerzy się na prostatę. Może stanowić także powikłanie niedoleczonej grypy lub anginy. Sam fakt obecności bakterii w prostacie nie decyduje o rozwoju infekcji, dzieje się tak gdy obniżona jest odporność organizmu.
Pierwsza oznaka schorzenia jest zbyt częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy. Parcie na pęcherz staje się tak mocne, że nie można go zahamować.. mocz oddawany jest z trudem, wolno i przerywanym strumieniem, kropla po kropli. Następnie w kanale moczowym pojawia się ból i pieczenie, które nasilają się pod koniec oddawania moczu. Ból odczuwany jest także w okolicy pachwiny, wewnętrznej części bioder, krocza, w organach płciowych. Mocz staje się mętny, a z kanału moczowego wydziela się białawy płyn.
Przy dłuższym przebiegu zapalenia pogarsza się ogólny stan zdrowia, występuje nerwowość, szybkie męczenie się, zaburzenia trawienia i funkcji płciowych.
Gruczolak prostaty
W tym schorzeniu w prostacie rozgaszczają się węzły ze ściśle ułożonych, rozgałęzionych gruczołków, które tworzą mnóstwo odrostów. Gruczoł wtedy znacznie się powiększa. Przypuszczalnie wiąże się to z naruszeniem równowagi hormonalnej. Najczęściej porażona jest ta część gruczołu, która obejmuje kanał moczowy. Z czasem powiększająca się prostata coraz bardziej uciska kanał moczowy i zwęża jego ujście. Objawy choroby są bardzo podobne do symptomów zapalenia prostaty, jednak pojawiają się o wiele wolniej – w ciągu miesięcy a nawet lat.
Rak prostaty
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn w podeszłym wieku. Guz ten rozwija się stosunkowo powoli, niekiedy bezobjawowo. Początkowo jego objawy mogą sugerować łagodny rozrost prostaty. Dlatego tak ważne jest regularne, co najmniej raz w roku, badanie gruczołu krokowego z chwila przekroczenia 50 roku życia lub wcześniej w przypadku pojawienia się objawów zaburzeń w oddawaniu moczu lub gdy w najbliższej rodzinie odnotowano zachorowania na raka prostaty w młodym wieku.
Niestety wielu mężczyzn odwleka wizytę u specjalisty, spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na temat chorób prostaty oraz możliwości ich leczenia.
Czynniki rozwoju chorób prostaty:
- otyłość,
- siedzący tryb życia,
- choroby weneryczne,
- stan zapalny dróg moczowych,
- dieta obfitująca w duże ilości mięsa i tłuszczów z mała ilością warzyw,
- używki, przede wszystkim alkohol,
- nadmierny stres i napięcia nerwowe
ZAPALENIE PROSTATY
Rozetrzeć na proch spalony kawałek lipowego drewna. Przez 7 dni pić rano napój zrobiony z tego proszku (w postaci kawy)
NIEDOMAGANIA GRUCZOŁU KROKOWEGO
Przyjmować po 40 łuskanych ziaren dyni ( w 1-3 porcjach ) dziennie w cyklach po 14 dni z przerwami 5 dniowymi. Korzystne jest miksowanie ziaren w mleku.
ZAPALENIE GRUCZOŁU KROKOWEGO
Z liści czarnej porzeczki, liści borówki brusznicy, maliny i jeżyny sporządzić odwar. 1 łyżkę zmieszanych ziół na szklankę wody. Gotować 3 minuty. Popijać 2 razy dziennie między posiłkami.
NA PROSTATĘ
1 łyżkę topoli czarnej zalać szklanka wody gotować pod przykryciem przez 5-7 minut, przecedzić i pić 2-3 razy dziennie po 1 szklanki. Działa moczopędnie, bakteriostatycznie. Prócz prostaty może być także stosowany przy leczeniu gośćca, dny moczanowej.
NA ZAPALENIE GRUCZOŁU KROKOWEGO
Przygotować mieszankę soku ze szparagów z sokiem z marchwi i ogórków. Kuracja taka powinna trwać 14 dni i być powtarzana 2-3 razy w roku. Codziennie wypijać po 1 szklanki mieszanki soku.
DODATKOWE ZALECENIA
Zaleca się zażywanie preparatu Prostamol Plus 3 razy dziennie po 1 tabletce oraz moczopędnych Urenil również 3 razy dziennie po 1 tabletce.
Zmniejszenie dolegliwości przyniosą także okłady z rozgniecionych liści kapusty na krocze oraz dół brzucha na cała noc. Dodatkowo stosować nasiadówki nad parą ze skrzypu lub słomy owsianej albo siana z miętą, szałwią przez 20 minut. Nasiadówki należy stosować przez 2 miesiące co drugi dzień.
Pomogą także okłady z gorącej rycyny na cały brzuch na noc. Należy zamoczyć w bardzo ciepłej rycynie kawałki flaneli i włożyć je na krocze, nałożyć na to również zmoczone w oleju rycynowym rozciągliwą bieliznę a na nie jeszcze jedną parę. Na to włożyć gruby worek foliowy z wyciętymi otworami na nogi, spodnie dresowe i otulić się ciepło kocem. Taki zostawiony na noc okład leczy całą dolna partię ciała – narządy płciowe, wątrobę , żołądek, pęcherz, kręgosłup. Stosować go przez 10 tygodni. Rycyna nie jełczeje więc wszystkie te rzeczy można przechowywać w lodówce i podgrzewać do ponownego użytku.
Można dodatkowo zastosować wywar z obierzyn ziemniaków i skrzypu, który oczyszcza nerki z piasku i małych kamieni. Obierzyny z 2 wyszorowanych ziemniaków oraz 2 łyżki skrzypu gotować 20 minut i wypijać 2 szklanki w ciągu dnia.
PROFILAKTYKA - codzienne ćwiczenia
Jedna z przyczyn schorzeń prostaty jest siedzący tryb życia i mała ilość ruchu. Polecam zestaw ćwiczeń (Eleny Sklianskiej) dla cierpiących na gruczolak prostaty:
1. leżąc w łóżku na plecach:
- jednocześnie naprężaj mięśnie całego ciała i twarzy. Na wydechu rozluźnij się. Powtórz 4 razy,
- wyciągnij nogi, pięty ciągnij do przodu, palce do siebie. Na wdechu złóż ręce za głowę, wibruj całym ciałem przez 1-2 minuty,
- podnieś ręce i nogi pod kątem prostym do ciała, wibruj całym ciałem 1-2 minuty.
2. leżąc na plecach na podłodze (ćwiczenia te stymulują spowolnione po śnie krążenie w całym ciele i sprzyjają wydalaniu złogów. Ćwiczenia z wibracją aktywizują naczynia włosowate.):
- podnieś nogi na wysokość 15-20 cm od podłogi. Rozłączaj je i złączaj w poziomie,
- podnieś nogi pod katem 90 stopni, wykonaj nożyce – rozłączając nogi, a potem krzyżując je,
- szeroko rozłącz nogi. Podnosząc ręce do góry na wdechu, usiądź, na wydechu schyl się do przodu, usiłując po kolei dotknąć prawą i lewą stopę,
- zegnij nogi w kolanach, kolejno przyciskaj zgięte nogi do brzucha,
- jednocześnie przyciskaj zgięte w kolanach nogi do brzucha i huśtaj się na plecach,
- podnieś nogi do góry, zegnij w kolanach i wykonuj rowerek,
- zegnij nogi w kolanach, stopy ustaw na podłodze. Opierając się na łokciach zgiętych rąk, górnej szczęści tułowia i stopach podnieś na wdechu miednicę, wypinając przy tym brzuch. Na wydechu wciągając brzuch wolno opuść miednicę na podłogę,
- rozłóż ręce na boki. Na wdechu podnieś nogę do góry, na wydechu połóż ją na podłodze pod prostym do ciała. Wykonaj to ćwiczenie drugą nogą, a potem obiema nogami jednocześnie
3. leżąc na podłodze, stojąc lub siedząc: ściśnij i napręż mięśnie krocza, wciągając odbyt. Wykonuj to ćwiczenie przynajmniej 100 razy, można je wykonywać w 3-4 sekwencjach w ciągu dnia.
4. klęcząc na kolanach:
- na wdechu podnieś ręce do góry, na wydechu opuść je, oprzyj na łokciach i rozluźnij się,
- opierając się na łokciach, kolejno podnoś wyciągnięte nogi do góry,
- połóż ręce na talii i chodź na kolanach do tyłu i do przodu,
- na wdechu podnieś ręce do góry, nogi kolejno odstawiaj do tyłu, na wydechu powróć do pozycji wyjściowej.
- przyciągnij zgiętą w kolanie nogę do brzucha, powtórz ćwiczenie z druga nogą,
- wykonaj skłony tułowia do przodu, do tyłu i na boki.
5. stojąc z nogami rozstawionymi na szerokość ramion:
- wykonaj przysiady, rozstawiając w czasie przysiadu kolana i wyciągając ręce do przodu. Zacznij od kilu przysiadów stopniowo dochodząc do 50
- trzymając się za brzeg stołu lub oparcie krzesła zegnij nogi w kolanach i kręć pośladkami dookoła osi pionowej w rożnych kierunkach. Wykonaj ok. 100 ruchów okrężnych.
6. w pozycji na czworaka – ręce i stopy na podłodze kręć miednicą w różnych kierunkach 15-20 razy,
7. bardzo ważne ćwiczenie drenujące prostatę;
- siedząc na podłodze, proste ręce i nogi wyciągnij do przodu.. przesuwaj się na pośladkach do przodu i do tyłu,
- siedząc na krześle, połóż na czymś podniesione nad podłogę, wyciągnięte, proste nogi, tak aby były one poniżej poziomu miednicy, mniej więcej pod kątem 30 stopni do poziomu. Bardzo wolno podnoś proste nogi do poziomu ciała i wolno opuszczaj. Ćwiczenie to jest bardzo skuteczne. Najlepiej wykonywać je 3 razy dziennie po 20 minut.
IMPOTENCJA (wg Tombaka)
- Woreczek foliowy napełnić lodem (700gr lodu) i zawinąć go w cienki ręcznik. Trzymać ten kompres u podstawy mózgu przez 1 minutę, potem przyłożyć w okolice serca na odległość złożonych 3 palców id sutka, na 1 minutę, potem na 1 minutę do moszny. Następnie lód włożyć znów do zamrażalnika. W ciągu doby powtarzać ten zabieg 5-7 razy.
- 50 gram orzechów włoskich dobrze przesmażyć na oleju roślinnym (np: kokosowym). Następnie zeszklić trochę cebuli. Zmieszać te dwa produkty, dodać trochę dobrej soli. Stosować według potrzeby.