Wiele osób wie, że marchewka czy pomidor obfituje w witaminę A, choć tak naprawdę tej witaminy tam nie ma ponieważ zawarte w nich beta karoteny muszą być przez wątrobę zmienione w witaminę A. Nawet po wchłonięciu beta karotenu, proces jego przemiany w wit. A nie odbywa się w stosunku 1:1. badania wykazują, że z jednej jednostki beta karotenu organizm wytworzy tylko 1/6 do 1/48 jednostki wit. A.
Przemiana beta karotenu w wit. A rzadko przebiega w warunkach optymalnych. Chorzy na cukrzycę czy niedoczynność tarczycy – czyli znaczna część społeczeństwa, prawie w ogóle nie mogą takiej przemiany dokonać. Brak pęcherzyka żółciowego, może też być problemem, ponieważ bez pęcherzyka żółciowego nie będzie odpowiedniej ilości żółci w dwunastnicy gdzie jest potrzebna do tego, żeby beta karoten właściwie się wchłaniał.
Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy nie tylko potrzebny jest jod. Potrzebna jest również witamina A, bez niej tarczyca nie może prawidłowo funkcjonować.
Potrawy bogate w witaminę A pomagają również cukrzykom, gdyż sprzyjają leczeniu się ran, szczególnie na stopach, jak też prawidłowemu funkcjonowaniu oczu.
Najlepszym źródłem witaminy A są produkty takie jak; prawdziwe masło, żółtka jajek i inne tłuszcze zwierzęce.
Karoteny są przetwarzana na wit. A przy udziale soli żółciowych pod warunkiem, że posiłek jest spożywany przy określonej ilości tłuszczu. Dlatego przy spożywaniu sałatek warzywnych należy pamiętać o tłuszczu.
Popularna dieta Dukana oparta na dużej ilości białka i małej ilości tłuszczu skutecznie i niepotrzebnie obciąża wątrobę i nerki przy okazji wysysając z organizmu witaminę A.
Organizm człowieka może zmagazynować spore ilości wit. A w wątrobie i innych organach, dlatego dorosły człowiek może stosunkowo długo funkcjonować korzystając z zapasów, ale równie szybko można się ich pozbyć. Intensywne ćwiczenia, wysiłek fizyczny, okres wzrostu, ciąża, karmienie piersią, stres czy infekcja spowodują, że zapasy wit. A wyczerpią się bardzo szybko i zaczniemy chorować.
Wykazano, że efekt działania dwóch substancji razem jest większy niż każdej z nich z osobna. Jest to zjawisko synergii. Tak też właśnie dzieje się w przypadku witaminy A i D. Należy również zwrócić uwagę na zachowanie równowagi pomiędzy nimi
Badania wykazały, że: „niski poziom witaminy A we krwi, w bardzo wyraźny sposób może wskazywać na duże prawdopodobieństwo powstania raka piersi u kobiet po menopauzie”. Eksperci w tej dziedzinie już teraz zalecają, że powinno się określać poziom wit. A u tych kobiet, jako część działań zapobiegających i pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi. – to niezwykle ważne – prawda?
Być może ważniejsze jest zbadanie poziomu witaminy A niż poddanie się mammografii! Badanie poziomu wit. A jest zupełnie nieszkodliwe, natomiast mammografia może przynieść spore szkody o czym być może nie wiecie.
Jak przygotować dzieci i samych siebie do grypowo – przeziębieniowego okresu?
Bardzo prosto: należy dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin D, A, K2, C oraz zastosować NAŚWIETLANIE słońcem.
Do dzisiaj w niektórych domach panuje zasada „babć”, że w jeden dzień w tygodniu na obiad podawana jest wątróbka. Dlaczego? Bo babcia już dawno temu zauważyła, że wtedy dzieci nie przeziębiają się tak łatwo.
W wątróbce jest bardzo dużo naturalnej witaminy A, wątroba wołowa w 100 gramach zawiera 17 000 do 27 000 IU wit. A, a kurza ok. 11 000, gęsia prawie 30 000, wieprzowa ok. 22 000, cielęca prawie 40 000 IU.
Z kolei jedna łyżka dobrego tranu zawiera ponad 13 000 IU wit. A.
Witamina A stosowana była w ilości 100 000 IU dziennie u kobiet z bardzo obfitymi krwawieniami miesięcznymi, co spowodowało wyleczenie tej dolegliwości u 92% z nich.
Chorzy na łuszczycę, prawie zawsze mają niski poziom wit. A.
Inne badania wykazały, że ci chorzy, którzy doznali udaru mózgu, a mieli wysoki poziom wit. A, mieli dużo większą szansę na wyleczenie bez żadnych negatywnych skutków.
Witamina A chroni przed nowotworami płuc i pęcherza moczowego u mężczyzn.
Przestrzega się przed spożywaniem beta karotenów syntetycznych, ponieważ badania potwierdziły, że mogą one sprzyjać rozwojowi nowotworów!!!
Jednak nie dzieje się tak w przypadku karotenów naturalnych
PODSUMOWANIE o witaminie A
- witamina A ma działanie ogólnoustrojowe (podobnie jak wit. D i K2)
- bez witaminy A tarczyca nie może prawidłowo funkcjonować,
- wit. A pomaga w gojeniu ran,
- witamina A ma wpływ na wzrok, stan skóry i błon śluzowych,
- zabezpiecza przed infekcjami
- witamina A ma kluczowy wpływ na powstawanie nasienia,
- wit. A ma duże znaczenie w prawidłowym rozwoju płodu, zapobieganiu przedwczesnemu oddzieleniu się łożyska od ściany macicy,
- pomaga w zapewnieniu wystarczającej ilości mleka u karmiącej,
- między innymi witamina A zabezpiecza przed nowotworami
- naturalna witamina A znajduje się w : wątróbce, tranie, maśle, żółtkach i innych tłuszczach zwierzęcych
- efekt działania witamin A i D razem jest większy niż każdej z osobna
- nie należy spożywać beta karotenu produkowanego syntetycznie.
Wiadomości na podstawie książki: „Ukryte terapie” Jerzego Zięby