Witamina E - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Witamina E

Witamina E

Witamina E nie jest jedną substancją to grupa 8 substancji, z których dwie podstawowe to:

  • TOKOFEROLE
  • TOKOTRIENOLE

Każda z tych grup składa się z czterech pod grup:

  • alfa tokoferol i alfa tokotrienol
  • beta tokoferol i beta tokotrienol
  • delta tokoferol i delta tokotrienol
  • gamma tokoferol i gamma tokotrienol

Zajmując się witaminą E należy pamiętać o ośmiu jej elementach oraz o tym czy zajmujemy się jej postacią naturalną czy syntetycznie wytworzoną.

Naukowcy z Uniwersytetu w Szwajcarii stwierdzili, że mieszanka tokoferoli alfa, gamma i delta wykazuje działanie przeciwutleniające, chroniące czerwone ciałka krwi. Działają tak ale tylko wtedy, kiedy są RAZEM.

Druga grupa substancji tokotrienole są 40 do 60 razy silniejszym przeciwutleniaczem niż alfa tokoferol.

Naukowcy z New Jersey i Nowego Jorku wykazali, że mieszanka tokotrienoli z nasion palmy pozwala na usunięcie złogów cholesterolowych z tętnic w czasie ok. 6 miesięcy.

Prawdziwym utrapieniem dla wielu ludzi jest nadciśnienie tętnicze krwi wystarczy podać duże ilości Koenzymu Q10 a z czasem doprowadzi to do unormalizowania ciśnienia krwi, i to nie tylko bez żadnych skutków ubocznych, ale z wieloma jeszcze innymi zaletami. Połączenie Koenzymu Q10 i tokotrienoli jeszcze lepiej wpływa na uregulowanie ciśnienia.

Nie można również zignorować badań, które wykazały, że witamina E, a w szczególności tokotrienole, mają działanie zapobiegawcze, ochronne, jeśli chodzi o choroby układu nerwowego.

Dla tych, którzy zupełnie niepotrzebnie ciągle boją się cholesterolu i dla lekarzy, ciągle leczących nie człowieka a jego poziom cholesterolu, dobra wiadomość:
Tokotrienole obniżają poziom cholesterolu bez skutków ubocznych czego nie można powiedzieć o masowo przepisywanych statynach. (statyny pod nazwami handlowymi to: Lipobay, Baycol, Torvatin, Sortis, Torvast, Torvacard, Zocor, Simvacard, Mevacor, Crestor i inne)

Tokotrienole spowalniają  wzrost komórek nowotworowych takich jak komórki nowotworu piersi, wątroby, prostaty, skóry, trzustki, jelita grubego, płuc, krwi, węzłów chłonnych, szyjki macicy podczas gdy tokoferole takiego działania nie wykazują.

W 2000 roku dr Sylvester z uniwersytetu w Luizjanie wykazał, że delta tokotrienol jest najskuteczniejszym składnikiem witaminy E powodującym zmniejszenie rozmnażania się komórek nowotworowych. Te właściwości delta tokotrienolu  w odniesieniu do nowotworu skóry, piersi, trzustki, jelita grubego potwierdziły dalsze badania prowadzone przez innych naukowców.

Tokotrienole działają również przeciwzapalnie. Stany zapalne sprzyjają powstaniu wielu innych chorób, prawie każda choroba przebiega z większym lub mniejszym stanem zapalnym (np.: miażdżyca, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crona, reumatoidalne zapalenie stawów, itp.) Często wystąpienie choroby nowotworowej poprzedzone jest istnieniem przewlekłego stanu zapalnego, o którym możemy nawet nie wiedzieć. Dlatego należy zawsze zwalczać długo występujące stany zapalne (stosując np.: wit. D czy tokotrienole właśnie).
Przetestowano również tokotrienole na chorych na raka trzustki (jest to niezwykle agresywny nowotwór, praktycznie nie dający nadziei.95% chorych przeżywa tylko 6 do 12 miesięcy od diagnozy. Okazało się jednak, że delta tokotrienole hamują wzrost nowotworu trzustki, blokują jego podział. Podobnie działają w przypadku nowotworu wątroby poprzez wywołanie naturalnej śmierci komórki.
Dużo mówi się o „cudownym” działaniu tokotrienoli, ale nie oznacza to, ż tokoferole nie mają znaczenia. Chodzi o to, że w pewnych przypadkach jest lepiej, żeby ich nie było, a w pewnych lepiej żeby występowały razem z tokotrienolami trzeba to wiedzieć, żeby je właściwie stosować.       
Jeśli zachodzi potrzeba obniżenia poziomu trójglicerydów lub gdy mamy odczynienia z nowotworem, wtedy korzystniej jest używać samych tokotrienoli bez lub z małą ilością tokoferoli. Oznacza to, że tokotrienole i tokoferole powinny być brane oddzielnie np.: z odstępem ok. 8 godzin.
Dr Barrie Tan uznawany za eksperta od wit. E, zaleca aby tokoferole brać rano, a tokotrienole z wieczornym posiłkiem.
Naukowcy w szeregu badań wykazali, że największą skuteczność wykazał delta tokotrienol, a po nim gamma tokotrienol.

Często na opisach produktów jest napisane, że zawierają wit. E, jako alfa tokoferol. Syntetyczna forma oznaczana jest jako dl-alfa tokoferol – tej formy witaminy E należy unikać. Niestety w miażdżącej większości  sprzedawana jest wit. E w formie mało skutecznych tokoferoli. A na wielu opakowaniach jest tylko napisane witamina E. Dlatego ważne jest aby bez sensu nie wydawać pieniędzy na coś nie skutecznego.

Doskonałym źródłem witaminy E (w miligramach/100g) są:
Olej słonecznikowy – 65,  słonecznik – 38, olej palmowy –33, migdały – 24 olej rzepakowy – 23, orzechy laskowe – 22,6, kiełki pszenicy – 15,1, oliwa z oliwek – 13, olej kukurydziany – 13, olej sojowy –12,6, olej z kielków pszenicy –150, orzechy ziemne – 9,3, morele suszone –3, masło – 2,4, awokado –1,3, pomidor – 0,6.

PODSUMOWANIE O WITAMINIE E

  • witamina E to osiem składników,
  • najbardziej aktywną grupą są tokotrienole, pozyskiwane z nasion krzewu achiote (arnota właściwa),
  • tokotrienole obniżają poziom cholesterolu tak samo jak statyny, ale bez skutków ubocznych,
  • dr Tan zaleca żeby tokoferole brać rano a tokotrienole wieczorem,
  • w konkretnych przypadkach np.: nowotwór stosuje się tokotrienole typu delta,
  • tokotrienole w ilości 100mg do 200 mg dziennie obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów – wyższe dawki nie dawały dodatkowych korzyści.

Wiadomości na podstawie książki : „Ukryte terapie” Jerzego Zięby