Nietrzymanie moczu cz2 - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Nietrzymanie moczu cz2

Dodano: 15.10.2021 12:26

Nietrzymanie lub niezdolność świadomej kontroli oddawania moczu to kłopotliwa przypadłość. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu powinny przestrzegać diety bogatej w składniki odżywcze oraz w substancje o działaniu przeciwzapalnym.
Produkty, których należy unikać
Unikaj kofeiny obecnej w kawie, herbacie, gorącej czekoladzie, mleku czekoladowym czy coca - coli ponieważ stymuluje oddawanie moczu.
Badania wykazały, że napoje gazowane, napoje z cytrusów oraz kwaśne smaki mogą zaostrzyć objawy inkontynencji. Niewskazane są także produkty słodzone sztucznymi słodzikami. U niektórych osób symptomy nasilają się po spożywaniu pikantnych potraw oraz niektórych warzyw i owoców. Obserwuj swój organizm po spożyciu jakich produktów objawy u ciebie się nasilają, wtedy je wyeliminuj z jadłospisu albo przeprowadź test na nietolerancje pokarmowe.
Zalecenia przy nietrzymaniu moczu
- jedną z metod terapii są ćwiczenia pęcherza polegające na świadomym opóźnieniu oddawania moczu mimo odczuwalnego parcia. Na początku czas wstrzymywania powinien wynosić kilka minut, a następnie stopniowo wydłużać zwiększając przerwy między wizytami w toalecie.
- bardziej skuteczne mogą okazać się ćwiczenia mięśni dna miednicy ( ćwiczenia mięśni Kegla). Ćwiczenie polega na napinaniu mięśni biorących udział w zatrzymywaniu przepływu moczu. Mięśnie powinno napinać się przez 5 - 10 sekund, a następnie odprężyć przez taki sam czas. Serię tego rodzaju ćwiczeń należy powtarzać kilka razy dziennie.
- inna technika, którą mogą wypróbować kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, to ćwiczenia z wykorzystaniem ciężarków dopochwowych. Małe stożkowe ciężarki umieszcza się w pochwie i utrzymuje się w tym samym miejscu napinając otaczające ją mięśnie. Ćwiczenie powinno trwać 15 - 30 minut i być powtarzane 2 razy dziennie. Z czasem należy używać większego obciążenia. Najlepsze efekty osiąga się łącząc ćwiczenia Kegla z ćwiczeniami wykorzystującymi ciężarki dopochwowe. W przypadku kobiet przed menopauzą poprawa lub całkowite wyleczenie jest obserwowane w bardzo wielu przypadkach.
- kolejną techniką jest biofeedback wykorzystującą elektroniczne urządzenie oraz komputer, która umożliwia zidentyfikowanie kurczących się mięśni. W pochwie umieszcza się specjalny, przypominający tampon czujnik, a na brzuchu inny sensor monitorujący. Technik wydaje polecenia napięcia bądź rozluźnienia mięśni, a generowane przez nie sygnały elektryczne docierają do komputera, pozwalając na upewnienie się, że wykonywana praca dotyczy mięśni wywołujących problemy z nietrzymaniem moczu. Poprawy po stosowaniu tej terapii deklaruje 87% pacjentów. Z podobnego rodzaju technik biofeedback mogą korzystać mężczyzn mający problemy z nietrzymaniem moczu po operacji prostaty.
- bardzo efektywna jest również elektropunktura, która jak sama nazwa wskazuje łączy w sobie akupunkturę i elektrostymulację. Wykonana przez specjalistę może okazać się bardziej skuteczna niż zwykła stymulacja impulsami elektrycznymi.
- wielu seniorom cierpiącym na nietrzymanie moczu przepisuje się leki takie jak popularny (Ditropan - oksybutynina), który hamuje skurcze pęcherza oraz dróg moczowych. Do jego skutków ubocznych zaliczamy senność, zawroty głowy, suchość w ustach i niewyraźne widzenie. Osoby z niekontrolowaną jaskrą, chorzy którzy nie mogą oddać moczu lub pacjenci, którzy cierpieli kiedyś na zaburzenia jelitowe - nie powinni go stosować.
- kuracja oparta na bioidentycznych hormonach jest szczególnie skuteczne w leczeniu kobiet w średnim wieku. W tym wypadku najważniejsze hormony to: estrogen i testosteron, które stosowane w postaci kremu lub czopka dopochwowego pomogą wielu kobietom. Hormony wzmacniają mięśnie pęcherza i miednicy. Są szczególnie przydatne jeśli kobieta doświadcza suchości i zwężenia ścian pochwy. Mężczyźni mogą skorzystać z kuracji opartej na testosteronie.
- ostatecznym rozwiązaniem jakie ma dla nas medycyna konwencjonalna są różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne. Rodzaj zabiegu zależy od problemu strukturalnego leżącego u źródeł nietrzymania moczu. W niektórych przypadkach operacja jest konieczna ze względu na nieprawidłowości struktury dna miednicy i pęcherza.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii Atyde
www.naturoterapia.atyde.pl