PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY

Dodano: 15.10.2021 12:47

Pęcherzyk żółciowy to narząd trawienny, który znajduje się w prawej, górnej części jamy brzusznej, ma kształt gruszki, wystaje z przewodu żółciowego i przylega do tylnej strony wątroby. Zadaniem pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie i zagęszczanie żółci produkowanej przez wątrobę. Kiedy żywność trafia do jelita cienkiego, układ hormonalny i nerwowy sprawiają, że pęcherzyk kurczy się wysyłając żółć wspólnym przewodem żółciowym do dwunastnicy.
Żółć czyli zielono - żółta substancja złożona z kwasów żółciowych, wody, elektrolitów, bilirubiny, cholesterolu i fosfolipidów - pełni w organizmie wiele funkcji. Pomaga trawić i wchłaniać tłuszcze oraz składniki odżywcze rozpuszczalne w tłuszczach, utrzymuje wodę w jelicie grubym, co sprzyja wypróżnianiu, wydala bilirubinę (barwnik pochodzący z rozpadu czerwonych krwinek), leki i inne składniki chemiczne przez ciało. Także wydziela do krwi różne wspomagające funkcjonowanie układu pokarmowego białka. Ten ogrom różnych funkcji pełnionych przez żółć sprawia, że kłopoty z jej produkcją i wydzielaniem mogą wywołać wiele różnych chorób i dolegliwości.
Dość częstym, jak nie najczęstszym schorzeniem związanym z pęcherzykiem żółciowym jest kamica żółciowa. Każdego roku tysiące osób poddaje się operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jednak u wielu osób kamica żółciowa przebiega bezboleśnie, a kamienie żółciowe przemieszczają się w ich ciałach bez przeszkód. W większości przypadków obecność kamieni żółciowych stwierdza się podczas rutynowej kontroli, a jeśli nie dają objawów nie podejmuje się żadnych działań. Kamienie wywołujące ból i inne objawy są leczone w sposób konwencjonalny czyli przez zabieg chirurgiczny (często laparoskopię), doustne podawanie soli kwasów żółciowych (przy niezwapnionych kamieniach) oraz powszechniej - litotrypsję polegającą na rozbiciu kamieni falami ultradźwiękowymi lub wiązkami lasera, co umożliwia ich łatwiejsze wydalenie.
Kamienie żółciowe powstają w wyniku nasycenia żółci cholesterolem, czyli w przypadku zwiększonej ilości wydalanego cholesterolu lub zmniejszonej ilości wydzielanej żółci i lecytyny. W obu przypadkach inne cząsteczki przyciągają cholesterol, co daje początek procesowi tworzenia kamieni.
Czynniki ryzyka powstania kamicy żółciowej
- płeć - kobiety 2-4 razy częściej chorują od mężczyzn. Może to wynikać ze stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej,
- dieta - tłuszcze nasycone, alkohol, mała zawartość błonnika przyczyniają się do powstawania kamieni,
- otyłość - powoduje zwiększone wydzielanie cholesterolu do żółci, ale trzeba zwrócić także uwagę na to, że gwałtowna utrata masy ciała może w początkowej fazie przyczynić się także do powstawania kamieni,
- rasa - na te dolegliwości najczęściej uskarżają się Indianki z Ameryki Północnej,
- wiek - wraz z wiekiem zwiększa się częstotliwość występowania schorzenia,
- alergie i nietolerancje pokarmowe oraz skłonności dziedziczne,
- choroby układu pokarmowego, np: choroba Leśniowskiego - Crona
Trwała niedrożność dróg żółciowych może powodować nudności, wymioty i gorączkę czyli powodować tzw.: ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. W rzadkich przypadkach w obrębie pęcherzyka może rozwijać się infekcja ropna, która może wywołać perforację ścian. Takie sytuacje są niebezpieczne i zwykle wymagają natychmiastowej operacji. Diagnozowanie kamicy żółciowej i ostrego zapalenia pęcherzyka odbywa się na podstawie USG i RTG. Osoby, które mają kamienie nie dające objawów zazwyczaj nie potrzebują operacji jeśli są tylko skłonne zachowywać właściwa dietę i suplementację.
Objawy kamicy żółciowej i ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego
- prawostronny ból brzucha lub ból w którejkolwiek części jamy brzusznej, który może promieniować do prawej łopatki, - gorączka, - nudności, - wymioty.
Zalecane produkty
Spożywanie produktów o dużej zawartości błonnika zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Dieta powinna opierać się na owocach, warzywach, produktach z pełnego ziarna i otrębach owsianych. Regularnie spożywane buraczki, karczochy i mniszek lekarski wspomagają prawidłowy przepływ żółci, wskazana jest także oliwa z oliwek. Badania wykazały, że wegetarianie chorują znacznie rzadziej na to schorzenie.
Produkty, których należy unikać
Unikaj smażonych potraw i produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, ogranicz spożycie węglowodanów prostych i cukrów. Alergie i nietolerancje mogą być przyczyną problemów z kamicą dlatego zwróć uwagę na wyeliminowanie z diety wołowiny, żyta, soi, ryżu, wiśni, brzoskwiń, moreli, szpinaku, należy zwrócić uwagę również na jajka, wieprzowinę i cebulę, a także cytrusy, drób, mleko, kawę, kukurydzę, fasolę i orzechy. Alergie pokarmowe wywołują stan zapalny i obrzęk przewodu żółciowego zakłócając tym samym odpływ żółci z pęcherzyka.
Zalecenia ogólne
Przyjmuj ekstrakt z ostropestu - działa żółciopędnie a jednocześnie zmniejsza poziom wysycenia żółci cholesterolem, witaminę C, która jest potrzebna, by przekształcać cholesterol w żółć, fosfatydylocholinę zwiększającą rozpuszczalność cholesterolu a także olej rybny i probiotyki.
Aromaterapia
Olejki rumianku i lawendy działają rozkurczowo. Rozpuść w olejku bazowym kilka ich kropli i użyj do masażu lub dolej do ciepłej kąpieli.
U części chorych gniew, złość i niepokój potęgują objawy dlatego pamiętaj by znaleźć czas na relaksację i medytację.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii „Atyde"
www.naturoterapia.atyde.pl