Publikacje - Terapie naturalne - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Publikacje - Terapie naturalne

Terapie naturalne – co to takiego?

Zacznijmy może od tego, że wszystko co widzimy, myślimy i czujemy oddziałuje na nasze ciało, a za to że jesteśmy chorzy odpowiedzialni jesteśmy sami – TAK sami!
Ponieważ aby być w pełni zdrowym trzeba zająć się ciałem, umysłem i duszą. Dopiero takie holistyczne (całościowe) podejście da szansę na utrzymanie zdrowia czy pełne wyzdrowienie. Aby pozostać w harmonii powinniśmy żyć w trzech wymiarach, w świecie emocji, umysłu i duchowości. Odczuwać, być i działać. W równym stopniu dbać o potrzeby emocjonalne, potrzeby ciała, potrzeby intelektu i potrzeby duchowe. Ignorowanie jakiejkolwiek strony naraża na utratę równowagi i może być zaczątkiem choroby.
Terapia to opiekowanie się chorym i służenie mu. Słowo to odnosi się do metod lub technik najróżniejszych rodzajów wspomagania leczenia, a odpowiednia i zdrowa dieta,  ziołolecznictwo, ćwiczenia fizyczne, techniki radzenia sobie ze stresem, techniki oddechowe, masaż, litoterapia, czakroterapia, aromaterapia, koloroterapia, świecowanie uszu, pozytywne myślenie, itp. są narzędziami terapeutycznymi. Zatem terapie naturalne opierają się na łączeniu wielu naturalnych sposobów wspomagania leczenia, co pozwala skutecznie eliminować źródła choroby.
Wiemy już co to jest terapia, a naturalna? Jak sama nazwa wskazuje związana z naturą, jest bardzo bliska człowiekowi, nie stosuje się w niej środków chemicznych.
Zatrzymajmy się tu na chwilę i zastanówmy nad pytaniem: komu powinno najbardziej zależeć na naszym zdrowiu?
Pomyślmy - chyba nam samym – prawda? Właśnie -  bo przecież nie lekarzowi, rehabilitantowi, terapeucie.
Terapie naturalne czy inaczej medycyna ludowa, alternatywna, niekonwencjonalna – różnie nazywane, zachęcają do wzięcia odpowiedzialności za swój proces zdrowienia, do umiejętnego korzystania z intuicji i obserwacji własnego ciała oraz podejmowania świadomych decyzji związanych ze zdrowiem, do nie obwiniania nikogo innego, za taki czy inny stan naszego zdrowia.
Trzeba sobie jeszcze wyjaśnić jedno: terapie naturalne nie stoją w opozycji do leczenia konwencjalnego, żaden odpowiedzialny naturoterapeuta na pewno nikogo nie będzie  namawiał  do odstawienia leków, przerwania terapii czy zaprzestania odwiedzania lekarzy specjalistów. Za to szczerze będzie namawiał do głębokich przemyśleń na temat swojego zdrowia, na temat przyczyn choroby oraz do wybaczenia sobie i innym, (bo często uczucia takie jak: długo zatrzymywana uraza, żal, użalanie się nad sobą, pomniejszanie swojej wartości, gniew, złość, zazdrość, uzależnienie od akceptacji otoczenia, chęć bycia docenionym za wszelką cenę, prowadzą do rozwoju ciężkich chorób nawet takich jak nowotwory). Będzie także zachęcać do świadomego podejmowania decyzji związanych z życiem i zdrowiem. Przynajmniej ja tak robię.
W dalszych numerach postaram się przybliżyć holistyczne czyli takie całościowe spojrzenie na problemy zdrowotne i opisać naturalne terapie wspomagające zdrowie. Mam nadzieję, że przedstawione zagadnienia zaciekawią Państwa przybliżą choć troszkę tematykę i pozwolą świadomie podejmować decyzje o stosowaniu bądź nie różnych terapii.

Z całego serca życzę zdrowia oraz harmonii ciała, umysłu i ducha.
Naturoterapeutka Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii „ATYDE”