Publikacje - Cholesterol - część 2 - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Publikacje - Cholesterol - część 2

STATYNY – skutki uboczne
Statyny są lekami, które hamują wytwarzanie cholesterolu. Statyny obniżają poziom cholesterolu poprzez hamowanie produkcji mewalonianu, który jest prekursorem cholesterolu. Kiedy organizm wytwarza mniej mewalonianu  produkuje mniej cholesterolu więc jego poziom spada - większość ludzi może myśleć, że jest to dobra rzecz - lecz mewalonin jest również prekursorem innych substancji o wielu ważnych funkcjach biologicznych, których na pewno nie chcielibyśmy zakłócić.

Za pośrednictwem środków masowego przekazu i porad lekarzy, pacjentom wmawia się, że najważniejszym celem jest pozbycie się cholesterolu by ten nie spowodował zawału.
Jednakże ten uproszczony tok myślenia wpędził nas w kłopoty. Ponieważ każda komórka w naszym organizmie wymaga cholesterolu by być wodoodporną i zapobiec nieszczelności i porowatości swojej błony – to bardzo ważna rola cholesterolu. Jest on również absolutnie niezbędny dla zapobiegania zawałom serca.
Jeśli dieta człowieka  obfituje w kwaśne związki takie jak: białko mięsa, cukry, tłuszcze trans, jego błony komórkowe łatwo ulegają uszkodzeniom i wymagają naprawy. Aby sprostać wymogom napraw komórkowych organizm wzywa lawinę hormonów umożliwiających dostawy dodatkowych ilości cholesterolu.
Czyli jedną z wielu ról cholesterolu jest naprawa uszkodzonych tkanek. Blizny zawierają duże ilości cholesterolu, również te blizny w tętnicach, więc gdy tętnica zostaje zraniona z powodu ataku kwasów i nawarstwiania się białka w jej ścianach można spodziewać się w niej dużej ilości cholesterolu, który naprawia szkody. Taka reakcja ma sens i jest bardzo pożądana.

Cholesterol nie jest naszym wrogiem, jest naszym najlepszym przyjacielem.

Problem powstaje, gdy obniżamy sztucznie poziom cholesterolu omijając lub zakłócając różne istotne mechanizmy, a obniżające poziom cholesterolu statyny właśnie to robią.
Jeśli nasze ciało ma powody do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi, czyni to wyłącznie dla naszego bezpieczeństwa. Sztuczne obniżanie cholesterolu usuwa tę ochronę i może powodować szereg problemów zdrowotnych, poczynając od zakłócenia produkcji hormonów nadnerczy, co z kolei może powodować:

  • problemy z cukrem we krwi,
  • obrzęki,
  • niedobory minerałów,
  • przewlekłe zapalenia,
  • utrudnienia w gojeniu ran,
  • alergie,
  • astmę,
  • zmniejszenie libido,
  • niepłodność,
  • rożne choroby układu rozrodczego,
  • uszkodzenia mózgu.

Właśnie uszkodzenia mózgu może być jednym z najbardziej niepokojących skutków ubocznych zażywania długotrwałego statyn. Długotrwałe zażywanie statyn może doprowadzić także do zaburzeń neurologicznych, uszkodzeń wątroby, bóli i skurczów brzucha, biegunek, zaparć, zgag, bóli głowy, zawrotów głowy, wysypek i świądu, rozstroju żołądka, bóli i skurczy mięśni, bóli łydek i stóp, może doprowadzić do niewyraźnej mowy, problemów z równowagą, niespokojnego snu, utraty pamięci. A także doprowadzić do chorób serca, raka, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, Alzheimera, reumatyzmu, ... (wystarczy przeczytać ulotkę)
W rzeczywistości statyny mogą także znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca, ponieważ obniżają poziom ważnego enzymu Co Q10. Enzym ten chroni organizm przed chorobami serca, dystrofiami mięśniowymi, chorobą Parkinsona, rakiem i cukrzycą.

Osoby przyjmujące regularnie statyny gromadzą ogromne ilości kamieni cholesterolowych w drogach żółciowych wątroby i woreczka żółciowego co może prowadzić do innych chorób przewlekłych.

Pocieszające jest to, że wszystkie te objawy zazwyczaj słabną lub zanikają wraz z zaprzestaniem brania statyn.

NISKI POZIOM CHOLESTEROLU
Zamiast martwić się wysokim poziomem cholesterolu, raczej powinniśmy martwić się jego niskim poziomem, gdyż stanowi to ryzyko zachorowania na raka, choroby psychiczne, udary, samobójstwa, choroby wątroby, anemię.

Różne badania wykazały, że:
Długowieczność  jest związana z wyższym poziomem cholesterolu.
Niski poziom całkowitego cholesterolu może zwiększyć ryzyko samobójstwa.

Większość pacjentów z wysokim cholesterolem odzyskiwało sprawność po zakończonej chorobie.
Osoby z najniższym poziomem cholesterolu we krwi miały najwyższe wskaźniki śmiertelności.
Związek pomiędzy rakiem, a niskim cholesterolem jest znany od lat.
Cholesterol chroni organizm przed rakiem.
Istnieje również związek między niskim poziomem cholesterolu a udarami mózgu
Badania wykazały wzrost ilości nowotworów, po tym jak zaczęto obniżać cholesterol statynami i fibratami w przypadku raka piersi o 1400% !!!

KIEDY CHOLESTEROL JEST NIEBEZPIECZNY
Samoregulujący się mechanizm cholesterolu, który utrzymuje organizm zdrowym w sytuacjach stresowych zostaje zakłócony, gdy organizm zaczyna przechowywać nadmierne ilości białka w naczyniach włosowatych wątroby.
Te naczynia wątroby to sinusoidy przypominające siatkę. Ich cienkie błony mają wiele porów pozwalających większym cząsteczkom, a nawet stosunkowo dużym komórkom krwi przedostawać się do krwiobiegu. Komórki wątroby więc są w stanie pracować bezpośrednio z krwią oraz z materiałami, które krew przenosi.

Medycyna rozróżnia:
Lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) – znane jako „dobry cholesterol” jak i      lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL)
Lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości (VLDL) – zwane „złym cholesterolem)
Mimo  większych rozmiarów LDL i VLDL są nadal w stanie przejść przez sinusoidy i przedostać się do komórek wątroby, gdzie są przebudowywane, następnie wysyłane do woreczka żółciowego w celu przechowywania lub są wydzielane do jelit.
W rzeczywistości większość tych dużych cząsteczek cholesterolu nie może przejść do krwiobiegu w żadnym innym miejscu jak tylko przez sinusoidy wątrobowe.
Tylko małe cząsteczki HDL, które stanowią 80% wszystkich lipoprotein są na tyle małe, by przejść przez zwykłe naczynia włosowate w różnych częściach ciała. Z tego powodu HDL rzadko osiąga bardzo wysoki poziom we krwi.
Za to LDL i VLDL może wzrosnąć do znacznych poziomów, gdy zgromadzone w wątrobie  nie mogą być usunięte z krwi na skutek zablokowania siatki sinusoid przez nadmierne ilości składowanych białek. Zły cholesterol zostaje uwięziony w układzie krążenia, a uszkodzenia spowodowane przez kwaśne osady białkowe wymagają dużo „złego cholesterolu” używanego jako bandaż aby zapobiec zawałom serca. W końcu jednak tętnice stają się coraz bardziej twarde, sztywne i niedrożne. Może to podnieść ciśnienie tętnicze krwi i dodatkowo obciążyć serce.

Błędne koło zamyka się kiedy komórki wątroby nie otrzymują wystarczającej ilości LDL i VLDL. Zakładają, że krew nie zawiera wystarczającej ilości cholesterolu, wiec zaczynają wytwarzać dodatkowe jego ilości , które wydalają przez drogi żółciowe. Wtedy znaczna część cholesterolu miesza się z innymi składnikami kwasów żółciowych, a następnie zostaje wysłana do jelit gdzie łączy się z tłuszczami i wnika do krwi. To może jeszcze bardziej podnieść poziom cholesterolu. Zagrożone osoby mogą produkować dwa razy tyle LDL, co zdrowe.

W obecności substancji toksycznych i ze względu na brak soli żółciowych, nadmiar cholesterolu tworzy wewnątrzwątrobowe kamienie żółciowe. Te z kolei ograniczają przepływ żółci i jeszcze bardziej upośledzają zdolności trawienia białka i żywności z tłuszczem przez organizm.

Ostateczną próbą przetrwania ciała jest upchanie nadmiaru cholesterolu w drogach żółciowych i tkankach wątroby, co prowadzi do jej powiększenia i stłuszczenia oraz zatrzymania jak najwięcej cholesterolu w uszkodzonych ściankach tętnic.
W ogromnej ilości przypadków sinusoidy w wątrobie są tak przepełnione białkiem, że nawet nie pozwalają na dotarcie do komórek wątroby wystarczające ilości wody i cukru. Czego efektem jest obumarcie wielu komórek wątrobowych.

KONTROLA NAD ROZWOJEM CHORÓB SERCA
Obniżenie stężenia cholesterolu we krwi przez usunięcie tłuszczów z diety lub sztuczne obniżanie go przez zastosowanie statyn, nie przynosi żadnych korzyści, albo zaledwie bardzo ograniczone pod względem rozwoju chorób serca.
Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkich białek zwierzęcych:
mięso czerwone, ryby, drób, białko jajka, sery, mleko z diety do czasu, aż stan powróci do normy. Następnie wprowadzać te produkty do diety sporadycznie w niewielkich ilościach. W tym samym czasie usunąć wszystkie kamienie żółciowe z przewodów żółciowych, wątroby i oczyścić jelito z kamieni kałowych. Istotne jest także picie wystarczającej ilości wody (6-8szklanek) zachowując zasady zdrowej diety.
Wszystko to jest w stanie odwrócić miażdżycę i zapobiec zawałowi bądź udarowi.

NATURALNE RÓWNOWAŻENIE CHOLESTEROLU
Oprócz wyżej opisanych metod można dodać dziesiątki ziół i pokarmów, które w tym pomogą. Nawet zielona herbata może wnieść korzyści  w przywracaniu zdrowego poziomu cholesterolu.
Większość owoców i warzyw: jabłka, cytrusy, jagody, marchew, morele, kapusta wykazały właściwości naturalnego równoważenia poziomu cholesterolu. Migdały, orzechy włoskie, nasiona dyni, oliwa z oliwek, olej kokosowy, owies również są skuteczne.
Skórka z cytryny i z pomarańczy także zawierają substancję obniżającą poziom cholesterolu. Orzechy włoskie prócz właściwości działających na cholesterol zawierają także tłuszcze Omega-3, są również dobrym źródłem przyswajalnego białka i korzystnego błonnika, a migdały zawierają wapń i witaminę E.

Ważne jest jednak aby zrozumieć, że zrównoważenie poziomu cholesterolu naturalnym pożywieniem lub ziołami jest możliwe jedynie, gdy podstawowe przyczyny odpowiedzialne za wysoki poziom cholesterolu zostaną usunięte.
Tekst przygotowałam na podstawie książek; „ Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmłodzenia” Andreasa Moritza oraz „Ukryte terapie” Jerzego Zięby.

Podkreślam, że nikogo nie namawiam do odstawienia jakichkolwiek leków, nie jest moim zamiarem ingerowanie w sposoby leczenia kogokolwiek – natomiast szczerze namawiam i zachęcam do przemyśleń na temat zasadności i korzyści przyjmowania leków oraz zadawania szczegółowych pytań swoim lekarzom. Mając więcej informacji, a nie wierząc ślepo w „cudowne” właściwości możemy podejmować bardziej świadome decyzje.

Namawiając do przemyśleń, pozdrawiam
naturoterapeutka Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii „ATYDE”