Publikacje - Pamiętajmy o wartosciowych orzechach - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Publikacje - Pamiętajmy o wartosciowych orzechach

Orzechy są źródłem zdrowych tłuszczów, w tym kwasów tłuszczowych omega 3, których organizm sam nie potrafi wyprodukować, zawierają także spore ilości białka , błonnika, tryptofanu, witamin (zwłaszcza z grupy B, witaminę E) oraz składników mineralnych (żelaza, cynku, wapnia, magnezu, fosforu i potasu). Choć rzeczywiście zawierają sporo kalorii wystarczy spożywać ich niewielkie ilości aby zaopatrzyć organizm w wartościowe witaminy i składniki.

Zanim przejdę do krótkiego opisu orzechów chciałabym namówić wszystkich żeby moczyć je przed spożyciem, a dlaczego? Ponieważ:

  • suche orzechy i nasiona zawierają w sobie inhibitory enzymów, których zadaniem jest zabezpieczenie przed przedwczesnym kiełkowaniem. Inhibitory te w organizmie blokują enzymy trawienne, w związku z czym cenne substancje zawarte w orzechach zostaną wchłonięte jedynie w 40%. Moczenie spowoduje, że wchłoniemy ich 100% . dodatkowo namoczone orzechy będą łatwiej strawne, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób z chorobami przewodu pokarmowego.
  • oczyszczamy je z kurzu i zanieczyszczeń
  • podczas  namaczania kwas fitowy, który hamuje wchłanianie wapnia, żelaza, magnezu, miedzi i cynku ulega neutralizacji
  • stają się miękkie i są dużo smaczniejsze - niemal jak świeże
  • możemy w łatwy sposób z namoczonych pozbyć się skórki
  • po kilkugodzinnym namoczeniu orzechów i nasion robi się ich wizualnie więcej.
  • usuniemy niepożądaną sól z orzechów (zwłaszcza w przypadku pistacji, które ciężko jest kupić w wersji bezsolnej)

Orzechy wystarczy zalać wodą i pozostawić na kilka godzin na przykład na noc, a na rano są gotowe do spożycia.
A teraz krótka charakterystyka kilku rodzajów orzechów:

Orzechy włoskie
Orzechy te wzmacniają system nerwowy, dzięki zawartości kwasu lanolinowego orzechy włoskie mają dobroczynny wpływ na komórki nerwowe. Działanie te wzmacnia również znaczna ilość kwasu foliowego i magnezu. Dlatego orzechy są polecane osobom nadpobudliwym, przemęczonym, zestresowanym i mającym kłopoty ze snem. Usprawniają także pracę mózgu dzięki dużej ilości fosforu orzechy włoskie doskonale wpływają na sprawność procesów myślowych, są polecane szczególnie osobom uczącym się. Na pracę mózgu korzystny wpływ mają także miedź i mangan oraz kwas linolenowy – tłuszcz z grupy wielonienasyconych, z którego organizm produkuje kwasy omega-3, będące jednym z głównych „budulców” komórek mózgowych.

Migdały
Czyli nasiona migdałowca to najszlachetniejsze z orzechów. Sprzedawane są w całości (ze skórką lub bez), w postaci płatków lub słupków, a także mielone, czasem można kupić migdały w łupinach. Po zmieleniu miesza się je z cukrem pudrem i białkiem, otrzymując marcepan.
Migdały w ponad 20% składają się z białka (więcej protein wśród orzechów mają tylko fistaszki). Są bogatym źródłem magnezu, który chroni przed stresem i fosforu. Warto też po nie sięgać ze względu na najwyższą wśród orzechów zawartość witaminy B2 i witaminy.Tłuszcz w migdałach zawiera wiele jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Migdały wyróżniają się też najniższą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i najwyższą – błonnika.
Migdały to sprawdzony sposób na mdłości i zgagę w ciąży. Można je polecić także na odchudzanie, gdyż zapobiegają napadom głodu. Poza tym łagodzą stres i koją nerwy, a także obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiegając tym samym miażdżycy i cukrzycy. Migdały zawierają sporo magnezu, witamin z grupy B (zwłaszcza niacyny, czyli witaminy B3) i NNKT, dzięki czemu wspomagają pracę układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację, a także działają przeciwdepresyjnie.
Migdały powinny się znaleźć w diecie na mocne włosy i paznokcie, gdyż są skarbnicą witamin z grupy B, której niedobór przyczynia się do łamliwości paznokci oraz zniekształceń w obrębie płytki paznokciowej. Witaminy z grupy B stymulują również wzrost paznokci i włosów. Jednak co najważniejsze, migdały są skarbnicą witaminy E, zwanej "witaminą młodości", która chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry.

Orzechy nerkowca
Zawierają dużo białka, magnezu, fosforu, cynku i żelaza (pod względem zawartości tych pierwiastków wygrywają z wszystkimi orzechami). Wyciąg z orzechów nerkowca stymuluje proces wchłaniania glukozy przez komórki mięśni, a co za tym idzie - poprawia się wrażliwość tkanek na insulinę, mogą je włączyć do diety również diabetycy, gdyż indeks glikemiczny tych bakalii jest niski i wynosi 15. Orzechy nerkowca zapobiegną nadciśnieniu i chorobom serca wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego, m.in. dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają podnoszeniu się poziomu cholesterolu i trójglicerydów, a także dbają o kondycje naczyń krwionośnych. Poza tym nerkowce to skarbnica potasu, który obniża ciśnienie tętnicze i sprawia, że serce bije regularnie. Można w nich znaleźć także magnez, który rozszerza tętnice i chroni przed zawałem. Poza tym nerkowce zawierają witaminę K, która bierze udział w utrzymaniu prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia.
Orzechy nerkowca zawierają selen oraz cynk, które pozwalają zachować piękne włosy oraz paznokcie. Ze względu na zawartość tego ostatniego pierwiastka, nerkowce są polecane osobom, które zmagają się ze słabymi i przetłuszczającymi się włosami. Cynk pochłaniania bowiem sebum i przeciwdziałanie wypadaniu włosów.

Orzechy laskowe
Także orzechy laskowe zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w większości jednonienasyconych dlatego spożywanie orzechów laskowych i wytłaczanego z nich oleju jest zalecane w profilaktyce miażdżycy. Orzechy te są również bogate w witaminę E czyli "witaminę młodości i płodności" - dlatego orzechy laskowe są polecane na potencję Witaminy z grupy B, których również nie brakuje w orzechach laskowych (zwłaszcza niacyny) także pozytywnie wpływają na potencję i płodność, gdyż wspomagają wydzielanie hormonów płciowych. Zawierają również kwas foliowy niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne także za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawę pamięci i sprawne myślenie. Podobne funkcje pełni magnez, którego także nie brakuje w orzechach laskowych. W związku z tym warto po nie sięgać w okresie wzmożonego napięcia nerwowego, stresu i zmęczenia psychicznego  Orzechy laskowe są skarbnicą potasu, który reguluje ciśnienie krwi. Ponadto zawierają sporo błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych zapobiegając rozwojowi miażdżycy. Orzechy laskowe, podobnie jak wszystkie orzechy, są bogate również w argininę - aminokwas, który przekształca się w tlenek azotu w organizmie, przez co zwiększa światło naczyń krwionośnych poprzez rozluźnienie ich mięśni gładkich. Poza tym zawarta w nich witamina E zapobiega sklejaniu się płytek krwi, a tym samym zapobiega zakrzepom. W związku z tym orzechy laskowe można włączyć do diety zapobiegającej chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Pistacje
Są wyjątkowo bogate w beta-karoten, potas, witaminę B6 i witaminę B1. Pistacje zawierają najwięcej potasu, który obniża ciśnienie tętnicze, Przede wszystkim jako jedyne orzechy zawierają karotenoidy: luteinę i zeaksantynę, które są składnikami plamki żółtej i jednocześnie antyoksydantami, które chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Tym samym zmniejszą ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Poza tym w tych pochodzących z Iranu i USA orzechach można znaleźć sporo błonnika, białka, wzmacniającego kości wapnia i fosforu, kojących nerwy witamin z grupy B, witaminę E  i antyoksydanty. Te zielone orzechy posiadają antynowotworowe właściwości zawdzięczają je gamma-tokoferolowi - pochodnej witaminy E, która chroni przed rozwojem niektórych nowotworów. Badacze zauważyli, że u osób, które regularnie konsumowały pistacje, zwiększył się poziom gamma-tokoferolu we krwi, a tym samym zmniejszyło ryzyko rozwoju guzów. Poprawiają także pracę naczyń krwionośnych, regulują poziomu cukru we krwi i prawidłową wagę ciała - mają więc wpływ na czynniki istotne dla prawidłowej pracy serca. Jednak co równie ważne, pistacje obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów. Poza tym pistacje wyróżniają się na tle innych orzechów zawartością witaminy A, która występuje w nich w postaci beta-karotenu. W związku z tym chronią także przed rozwojem kurzej ślepoty i zespołem suchego oka.
Pistacje zawierają sporo żelaza, w związku z tym mogą się znaleźć w jadłospisie osób chorych na anemię. Są także polecane kobietom zmagającym się z bardzo obfitymi miesiączkami.

Orzechy pekan
Zwane bywają również orzeszkami amerykańskimi. Ich miąższ ma kształt podobny do orzecha włoskiego, są jednak słodsze, bardziej delikatne i maślane w smaku. Zawierają wyjątkowo dużo tłuszczu  a mało białka. Tak jak orzechy laskowe pekany mają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale też sporo wielonienasyconych. Są bogatym źródłem cynku .

Orzeszki ziemne (fistaszki, orzechy arachidowe)
Mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów ,wyróżniają się rekordową ilością witaminy B3 (niacyny) - jej niedobór powoduje pelagrę, na którą narażone są m.in. osoby nadużywające alkoholu. Są też bogate w witaminę E i kwas foliowy, jednak nie są polecane kobietom w ciąży, ponieważ często wywołują reakcje alergiczne. Lepiej unikać orzeszków ziemnych prażonych i solonych, a kupować naturalne w łupinach. Ponadto są wartościowym źródłem tłuszczu (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe), błonnika oraz witamin i składników mineralnych zwłaszcza potasu wysoka zawartość tego pierwiastka pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i chroni przed nadciśnieniem tętniczym. Jednak szczególną uwagę powinno się zwrócić na zawarte głównie w różowoczerwonej i cierpkiej w smaku skórce orzeszków polifenole (głównie resweratrol, kwercetyna, kaempferol, rutyna i kwas elagowy), tokoferole oraz flawonoidy, gdyż mają one zdolność neutralizowania wolnych rodników. fistaszki obniżają też poziom cukru we krwi, w związku z tym mogą zapobiec rozwojowi insulinooporności i cukrzycy typu 2. Z kolei osoby, które już zmagają się z tą chorobą, mogą bez obaw sięgać po fistaszki, gdyż mają one niski indeks glikemiczny (IG=15). Orzeszki ziemne powinny się znaleźć także w diecie mężczyzn. Zawarta w nich arginina przyczynia się do poprawienia sprawności seksualnej poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Orzechy brazylijskie
Są skarbnicą selenu - pierwiastka poprawiającego jakość nasienia. Poza tym orzechy brazylijskie poprawiają pracę mózgu i są przy tym tak samo skuteczne jak orzechy włoskie. A już jedna porcja tego przysmaku poprawia profil lipidowy. Orzechy brazylijskie odznaczają się wysoką zwartością wzmacniającego kości i zęby wapnia, kojącego nerwy magnezu i obniżającego ciśnienie potasu. Nie brakuje w nich także witaminy E, czyli witaminy młodości i ważnego dla kobiet w ciąży i nie tylko kwasu foliowego. Jednak orzechy brazylijskie ceni się głównie ze względu na zawartość selenu, którego zawierają najwięcej ze wszystkich orzechów. Polecane są po zabiegach operacyjnych i oparzeniach w celu regeneracji skóry

Uwaga na alergie
Orzechy mogą spowodować objawy alergii pokarmowej czy nietolerancji pokarmowej po ich spożyciu, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka oraz bóle brzucha) lub zmiany skórne (różnego rodzaju wysypki) czy katar, któremu towarzyszy obrzęk i uczucie szczypania w obrębie jamy ustnej i gardła.

Jeszcze raz zachęcam do spożywania orzechów, czerpania z ich wartościowych składników dla zdrowia i urody i przypominam o uprzednim namaczaniu. Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego.

Edyta Grzech
Centrum Naturoterapii ATYDE