Publikacje - Telefony komórkowe - czy są szkodliwe? - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Publikacje - Telefony komórkowe - czy są szkodliwe?

Dziś na tapetę wezmę telefony komórkowe. Zapewne nikt z nas nie chce słyszeć, że coś tak niezbędnego jak telefon komórkowy może poważnie szkodzić zdrowiu. No właśnie, niestety jest na to coraz więcej dowodów czy tego chcemy czy nie.
Promieniowanie telefonów komórkowych jest równie negatywnym zjawiskiem, co WiFi. Wynika to z emisji fal elektromagnetycznych. Powodują one nieznaczny wpływ na wzrost temperatury w naszym ciele. Na ich szkodliwe działanie szczególnie narażony jest mózg. Podczas używania komórek temperatura mózgu może wzrosnąć o kilka dziesiątych stopni Celsjusza.
Czy podczas rozmowy telefonicznej lub po jej zakończeniu boli Was głowa? Czy czujecie się gorzej? Zapewne wiele osób odpowie na te pytania twierdząco. Okazuje się, że istnieje dosyć duże prawdopodobieństwo, że telefony komórkowe rzeczywiście nam szkodzą. Uzasadniają to niektóre badania naukowców.
Profesor Joel Moskowitz z Uniwersytetu Kalifornijskiego, przeprowadził badania nad związkiem korzystania z telefonu komórkowego i tworzeniem się guzów mózgu. Wniosek prof Moskowitz'a jest prosty: „(...) istnieją dowody na to, że intensywne korzystanie z telefonu komórkowego przez jedną dekadę lub dłużej, zwiększa ryzyko wystąpienia guza mózgu o co najmniej 30%".
Z kolei z badania przeprowadzonego w 2008 roku wynika, że zagrożenie glejakami (grupa nowotworów ośrodkowego układu nerwowego), które mogą mieć związek z używaniem telefonu komórkowego jest pięć razy wyższe w przypadku osób, które zaczęły używać telefonu komórkowego przed ukończeniem 20 roku życia.
Tylko przez używanie telefonów komórkowych zwiększyć się może ilość zachorowań na raka mózgu, oka, węzłów chłonnych, a trzymanie komórki w kieszeni spodni może przyczynić się nawet do bezpłodności. Dalej naukowcy pracujący dla przemysłu telefonii komórkowej odkryli, że włączone podczas snu komórki powodują bóle głowy, zamęt umysłowy i depresję. Promieniowanie komórek hamuje i skraca sen. Z kolei brak snu może prowadzić do złego stanu emocjonalnego i do zmian osobowości, do objawów podobnych do zespołu ADHD.
Dlaczego komórki mogą być szkodliwe?
Dlatego, że ciało człowieka jest wodniste, większość tej materii stanowi "woda organiczna", ciało człowieka to półprzewodnik, a woda w ludzkim ciele ma właściwości płynnego kryształu, sygnał telefonii komórkowej przenoszony jest za pomocą fal krótkich i nie jest to obojętne dla cząsteczek (molekuł) wody w powietrzu bo dzieje się to z ich udziałem . Fala wysyłana z nadajników rozchodzi się w kilku płaszczyznach a nie jak to się często mierzy w jednej płaszczyźnie. Ludzkie ciało absorbuje promieniowanie z nadajników, a ludzie młodzi w szczególności dzieci są najbardziej narażone na szkodliwy wpływ tych fal krótkich.

Wyniki ostatnich badań z tej dziedziny, opublikował w październiku 2014 w Pathophysiology Journal dr Lennart Hardell, profesor onkologii z Uniwersytetu Orebro w Szwecji, wraz ze statystykiem pracującym na tej samej uczelni, Michaelem Carlberg'iem. stwierdzili, że ryzyko rozwoju złośliwego i bardzo śmiercionośnego raka mózgu – glejaka – rosło wraz ze zwiększonym korzystaniem z telefonu komórkowego. Im więcej godzin spędzonych z aparatem przy uchu, im więcej lat korzystania z niego, tym większe stwierdzano ryzyko.
U tych pacjentów, którzy najczęściej korzystali z telefonu komórkowego, ryzyko rozwoju glejaka było dwukrotnie większe niż u tych, którzy korzystali z niego najmniej.
U tych pacjentów, którzy korzystali z telefonu komórkowego lub bezprzewodowego przez więcej niż 25 lat, ryzyko glejaka było trzykrotnie większe niż u tych, którzy korzystali z tych telefonów krócej niż rok.
Niestety, technologia telefonii komórkowej stopniowo staje się coraz bardziej szkodliwa ...

Z drugiej strony Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, że nie powinniśmy obawiać się używania komórek, ponieważ działanie pola elektromagnetycznego z całą pewnością nie ma związku z występowaniem nowotworów mózgu. Ale czy na pewno? Czy nie chodzi tu znowu o biznes? Sama Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje również, że NIE przeprowadzono badań wykazujących działanie telefonów komórkowych na dzieci – można tylko przypuszczać, co takowe by wykazały.

Moim zdaniem, jeśli chodzi o korzystanie z telefonii komórkowej czy innych technologii bezprzewodowych dowody jasno pokazują, że powinniśmy działać zgodnie z zasadą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć". Jeśli nawet dla Ciebie przedstawione dowody nie są wystarczające i nie masz pewności, co do złego wpływu komórek na zdrowie Twoje i Twoich bliskich - lepiej dmuchaj na zimne. Pamiętaj statystycznie po 10 latach pojawia się złośliwa postać raka mózgu przypuszczalnie wynikająca z wystawienia ciała na promieniowanie fal krótkich o małej mocy. Szczególnie dzieci i młodzież jest narażona na szkodliwy wpływ tych fal. Dopóki przemysł, rządy i sami ludzie nie potraktuje tego tematu poważnie, odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci spada na świadomych rodziców. Dlatego aby zminimalizować ryzyko raka mózgu u siebie lub u Twojego dziecka :

  1. Nie pozwól Twojemu dziecku korzystać z telefonu komórkowego. Dzieci nie powinny korzystać z telefonu komórkowego i żadnego innego urządzenia bezprzewodowego, ponieważ zagrażają one życiu. Dzieci są znacznie bardziej podatne na promieniowanie telefonu niż dorośli dlatego, że mają cieńsze kości czaszkowe.
  2. Jak najmniej korzystaj z telefonu komórkowego. Jak najczęściej go wyłączaj. Rezerwuj go dla sytuacji ważnych lub awaryjnych. Tak długo jak twój telefon jest włączony, emituje promieniowanie, nawet wtedy, kiedy przez niego nie rozmawiasz. W domu i w pracy korzystaj z telefonu stacjonarnego najlepiej przewodowego.
  3. Zredukuj lub wyeliminuj korzystanie z innych urządzeń bezprzewodowych. Tak samo jak w przypadku telefonu komórkowego, spytaj sam siebie: czy naprawdę za każdym razem muszę z nich skorzystać? Ponadto zwróć uwagę, gdzie postawiłeś ruter, który emituje sygnał przez całą dobę każdego dnia w roku - także wtedy, kiedy z niego nie korzystasz. Jeśli możesz, trzymaj go z dala od miejsca, w którym spędzasz najwięcej czasu, a w szczególności od sypialni. Najlepiej byś wyłączał tą stację każdej nocy zanim pójdziesz spać.
  4. Czy wiesz, że nie raz telefon pracuje z większą mocą? Dzieje się tak w momencie gubienia zasięgu i podczas wybierania numeru. Ponadto telefon wytwarza większą energię podczas jazdy samochodem, ponieważ łapie zasięg z różnych masztów. Właśnie wtedy powinniśmy nieco oddalać aparat od głowy.
  5. Korzystaj z telefonu w miejscach z bardzo dobrym zasięgiem. Im gorszy zasięg, tym więcej energii musi wykorzystać twój telefon na połączenie, a im więcej energii zużywa, tym większe promieniowanie emituje, i tym głębiej niebezpieczne fale penetrują w twoje ciało. Przekładaj telefon z jednego ucha na drugie podczas rozmowy.
  6. Unikaj noszenia twojego telefonu przy ciele, i nie śpij z nim pod poduszką lub w pobliżu twojej głowy. Najlepiej włóż go do torebki. Noszenie telefonu na piersiach, np. w kieszeni koszuli to proszenie się o kłopoty dla twojego serca, a noszenie go w męskich spodniach może spowodować problemy z płodnością. Najbardziej niebezpiecznym miejscem, jeśli chodzi o ekspozycję na promieniowanie, jest odległość około 15cm od anteny. Trzymaj telefon dalej niż 15cm od którejkolwiek części twojego ciała, noś go tak, aby klawiaturą był skierowany w Twoją stronę.
  7. Korzystaj z słuchawek z osłoniętym przewodem. Takie słuchawki pozwolą trzymać telefon z dala od twojego ciała. Jednakże, jeśli przewód nie jest dobrze osłonięty – a większość z nich nie jest – to będzie on działał jak antena przyciągając i emitując promieniowanie bezpośrednio do twojego mózgu. Tak więc upewnij się, że przewód używany do przesłania sygnału do twojego ucha jest osłonięty. Rozmawiaj przez zestaw głośno-mówiący.
  8. Nie zakładaj, że jakiś telefon komórkowy jest bezpieczniejszy niż inny. Po prostu nie ma „bezpiecznych telefonów komórkowych".
  9. Szanuj innych, zastanów się czy kulturalnie jest rozmawiać w zatłoczonych miejscach, w przychodniach czy u fryzjerki, czy w autobusie ... – Pamiętaj o dzieciach, które są bardziej podatne na promieniowanie i nie korzystaj z telefonów przy nich.
  10. Pamiętaj Telefony komórkowe mogą zakłócać pracę rozruszników serca, czy aparatów słuchowych

Wiem, że dla niektórych to, co tu wypisałam, to KOSMOS mówiąc kolokwialnie, ale może warto się zastanowić przez chwilę, co jest najważniejsze?
Stosując się do tych kilku zasad, czyli używając telefonów z głową - być może unikniemy rozwoju jakiejś poważnej choroby, która po latach okaże się, że jest spowodowana przez częste używanie komórek.

Na koniec jeszcze cytat doktora Vini Khurana, sławnego neurochirurga:
„Telefony komórkowe zabiją wiele więcej ludzi, niż palenie tytoniu czy azbest. Uderzy to zwłaszcza w młodą generację. Nowotwór mózgu rozwija się od dziesięciu do dwudziestu lat. Tymczasem technologia GSM, której podwaliny powstały w 1987 roku, stała się popularna w połowie lat 90 XX wieku. Na świecie są trzy miliardy użytkowników telefonów komórkowych - Konieczne jest, aby rządy państw świata zdały sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie telefonia komórkowa – mówi.

Jak zwykle decyzja należy do każdego z osobna, każdy może mieć swoje zdanie i swój punkt widzenia jednak łudzenie się, że mnie to nie dotyczy nie jest dobrym wyjściem – tak myślę.
Następnym razem zajmę mię kuchenkami mikrofalowymi, tym czasem pozdrawiam i jak zwykle życzę zdrowia.

Edyta Grzech
Centrum naturoterapii „ATYDE"