Sprawdź, których witamin Ci brakuje, dc. witaminy z grupy B - Centrum Naturoterapii ATYDE Znajdź nas na facebook!

Sprawdź, których witamin Ci brakuje, dc. witaminy z grupy B

Sprawdź, których witamin Ci brakuje, dc. witaminy z grupy B Dodano: 20.02.2019 14:03

Witamina B1
Jest rozpuszczalna w wodzie, ciało nie jest w stanie długotrwale jej magazynować więc trzeba ją regularnie doprowadzać. Nazywana jest witaminą nastroju. Chroni  układ sercowo – krążeniowy i zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jest bardzo wrażliwa na gorąco i szybko wytrąca się z produktów spożywczych podczas gotowania. Niedobory powstają poprzez niewłaściwe odżywianie, picie alkoholu, niedobory magnezu, picie kawy i czarnej herbaty.
Witamina B1 zapewnia dobry nastrój, pozytywne nastawienie do życia, daje wytrzymałość i chęć do życia. Gdy jej brakuje nastrój staje się mroczny, smutny i pojawia się rozdrażnienie.
Oznaki niedoboru: pieczenie stóp, osłabienie mięśni, bóle mięśni, zaburzenia rytmu serca, uczucie niepokoju odczuwane w okolicy piersiowej, odkładanie się wody w organizmie, zaburzenia w przemianie węglowodanów (cukrów i skrobi), zmęczenie, zaburzenia koncentracji, uczenia się i pamięci, drażliwość, nastroje depresyjne, choroba beri – beri.
Witamina B1 w żywności: dostępna jest tylko w nielicznych produktach żywnościowych. Kiełki pszenicy, ziarna słonecznika, drożdże piwne, fasola, płatki owsiane i zielony groszek (świeży) je zawierają.

Witamina B2
Odgrywa dużą rolę w licznych procesach przemiany materii ułatwiając pracę enzymów. Już niewielki niedobór prowadzi do łuszczenia się i wysychania skóry oraz wypadania włosów. Zapewnia stabilność systemu immunologicznego i dobre wchłanianie żelaza w elitach oraz transport żelaza we krwi. Wspomaga także procesy odtruwające i wzmacnia oczy.
Oznaki niedoboru: zapalenie śluzówek, swędzenie i ból języka, chroniczne choroby żołądka i jelit, zapalenie, łuszczące się zmiany skórne, pęknięcia kącików ust, świąd, zmniejszone tworzenie się krwi, zapalenie rogówek z silnym łzawieniem, zaćma, zaburzenia wchłaniania żelaza, łojotok
Witamina B2 w żywności: rozpuszcza się w wodzie. Jej źródłem jest PRAWDZIWE mleko i produkty mleczne, mięso, ryby oraz brokuły, jarmuż, awokado.

Witamina B3
Wspiera regenerację skóry, nerwów, DNA i mięśni oraz przemianę materii. Zapewnia dobrą zdolność zapamiętywania i koncentracji. Wspiera wytrzymałość przy wysiłku fizycznym, jej niedobór może sprzyjać powstawaniu nowotworów i przyspieszać procesy starzenia się.
Oznaki niedoboru: osłabiona elastyczność skóry, rozwój warstwy rogowej skóry i pękania skóry, zmiany śluzówki w jamie ustnej, wysuszenie śluzówki pochwy, zajady, suchość w jamie ustnej, brak apetytu, biegunka, zaburzenia snu, nastroje depresyjne, demencja.
Witamina B3 w żywności: występuje w mięsie i podrobach oraz w roślinach: orzechach ziemnych, ziemniakach, roślinach strączkowych, ale ta z roślin jest słabiej przyjmowana przez ciało.

Witamina B5
Rozpuszczalna w wodzie. Jej niedobór prowadzi do niedoczynności nadnerczy oraz powstawanie trądziku.
Oznaki niedoboru: bóle głowy, mdłości, osłabienie, zmęczenie, bezsenność, palące bóle pleców i podeszew stóp, choroby zapalne skóry, niedoczynność nadnerczy, obniżona odporność, trądzik.
Witamina B5 w żywności: podroby, jogurt, rośliny strączkowe i grzyby oraz awokado.

Witamina B7 (H)
Zapewnia zdrową skórę, lśniące włosy i zdrowe paznokcie, bierze udział w przemianie tłuszczów i białek, stabilizuje poziom glukozy we krwi, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.
Oznaki niedoboru: wypadanie włosów, łysienie, zapalenie, łuszczące się zmiany skórne, brak apetytu, wyczerpanie, zmęczenie, depresja, bóle mięśni, zapalenie spojówek, niedobór kwasu foliowego.
Witamina B7 w żywności: wątroba, nerki, żółtka jaj, drożdże oraz orzechy, płatki owsiane, szpinak, niełuskany ryż.

Edyta Grzech
www.naturoterapia.atyde.pl